20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

El Clasico σε αποχρώσεις… blaugrana! (vids, pics)

H Μπαρτσελόνα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αγωνιστικής στην 22η αγωνιστική της ACB. Οι Καταλανοί κυριάρχησαν απόλυτα στο El Clasico και πήραν τη νίκη με το 94-72 επί της Ρεάλ Μαδρίτης. Εύκολα πήραν νίκες και οι δύο ομάδες της Ευρωλίγκας που αγωνίστηκαν εντός έδρας. Η Βαλένθια επιβλήθηκε της Μπιλμπάο 87-67 και τη Ουνικάχα Μάλαγα της Γκιπουζκόα με114-88. Και οι δύο είχαν ως όπλο τα σουτ τριών πόντων με την ομάδα της Μάλαγα να κάνει και ρεκόρ με απίστευτο ποσοστό! Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η Γκραν Κανάρια πήρε την εντός έδρας νίκη από την Ομπραντόιρο με 82-64.

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 94-72

Αυτό που έγινε στο Παλάου Μπλάου Γκράνα ίσως να μην περίμενε ούτε ο πιο φανατικός φίλος της Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί «αιχμαλώτισαν» από το πρώτο ημίχρονο τη Ρεάλ Μαδρίτης, έφτασαν στο +16 στο ημίχρονο (45-29) και συνέχισαν ανεβάζοντας τον δείκτη της διαφοράς με πολυφωνία στην επίθεση, λύσεις στην άμυνα και την «βασίλισσα» να νιώθει αυτή τη φορά την απουσιά του τραυματία Λούκα Ντόντσιτς. Ο Τομάς Ερτέλ ήταν από τους πρωταγωνιστές με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 21’41’’. Ακολούθησε ο Πιερ Οριόλα με 17. Ο Ρίμπας πρόσθεσε 11, Κόπονεν και Τόμιτς από 10. Η Ρεάλ Μαδρίτης με 2/20 τρίποντα δεν είχε και πολύ τύχη, ενώ επιθετικά οι παίκτες της έμειναν στα... ρηχά με τους Φερνάντεθ (11), Κοσέρ (10) να βρίσκονται στις θέσεις των πρώτων σκόρερ.

ACB Photo/V. Salgado

Βαλένθια-Μπιλμπάο 87-67

Παρά τις απουσίες που την έχυν ταλαιπωρήσει αρκετά και συνεχίζουν να την ταλαιπωρούν –αλλά σε σαφώς μικρότερο βαθμό- η Βαλένθια δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μπιλμπάο. Και δύσκολο να έχεις όταν μετράς 52% ποσοστό ευστοχίας από τη γραμμή των τριών πόντων (13/25) και... πρώτο στη γραμμή τον Σαν Εμετέριο με 4/4, σταματώντας στους 18 πόντους. Ο Έρικ Γκριν σημείωσε 14, Ντούμπλιεβιτς και Τόμας πρόσθεσαν από 13. Όσους είχαν και οι Ταμπού – Μπέντιλ για την Μπιλμπάο. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που θα είναι πάντα ιδιαίτερο για τον προπονητή της Βαλένθια, Τσους Βιδορέτα, αφού είναι Βάσκος και η πρώτη του μεγάλη ομάδα ήταν η Μπιλμπάο ως προπονητής.

ACB Photo/M.Á. Polo

Ουνικάχα Μάλαγα-Γκιπουζκόα 114-88

Κανένα πρόβλημα και για την Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία χρησιμοποίησε επίσης δεόντως το σουτ τριών πόντων. Ήδη από το τρίτο δεκάλεπτο είχε κάνει ρεκόρ σε εύστοχα σουτ από τα 6μ75 με 18 και και μάλιστα με μόλις 10 χαμένα, για να τελειώσει το παιχνίδι με 20/32 και 62%! Ήταν ένα στοιχείο που τη βοήθησε να χτίσει μια διαφορά και να την αυξήσει, παίζοντας ουσιαστικά με ένα ψηλό (Όγκουστιν). Οι... κοντοί εκαναν την δουλειά τους με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να δίνει ρεσιτάλ επιθετικά με 32 πόντους και 6/9 τρίποντα! Ο Σάλιν πρόσθεσε 12. Για την Γκιπουζκόα ο Σαλβό είχε 16 πόντους, ο Κλαρκ 13 και ο Τσέρι πρόσθεσε 10.

ACB Photo/M. Pozo

Γκραν Κανάρια-Ομπραντόιρο 82-64

Η Γκραν Κανάρια πήρα από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, ξεπέρασε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο με ένα πολύ καλό τέταρτο (το επιμέρους σκορ στο ένατο λεπτό του ήταν 15-2) και πήρε τη νίκη από την Ομπραντόιρο. Από 10 πόντους είχαν Φίσερ και Όλιβερ για τους νικητές. Ο Μπέντζιους με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ομπραντόιρο.