24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Εφές όμως έγινε το 1-0 κόντρα στην Καρσίγιακα

Η Αναντολού Εφές τα... χρειάστηκε απέναντι στην Καρσίγιακα στον πρώτο μεταξύ τους τελικό για τα πλέι οφ του τουρκικού πρωταθλήματος όμως νίκησε με 82-78.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν έχει το πλεονέκτημα έδρας, καθώς είχε τερματίσει στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου, ενώ εκείνο του Ουφούκ Σαρίτσα είχε τερματίσει τέταρτο.

Στον πρώτο μεταξύ τους τελικό όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα κέρδιζαν εύκολα, καθώς προηγήθηκαν 23-14 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και 43-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι σιγά-σιγά πλησίασαν και «ροκάνισαν» τη διαφορά. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι όμως στο φινάλε η Εφές ήταν πιο ψύχραιμη και με 82-78 άνοιξε το σκορ.

Και ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο και στη συνέχεια η σειρά θα μεταφερθεί στη Σμύρνη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Έρικ ΜακΚόλουμ πέτυχε 21.