20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ευρωλίγκα: Έκανε σεφτέ κόντρα στη Μπάγερν ο ανανεωμένος Αστέρας(vids)

Βασιζόμενος κατά κύριο λόγο στο δίδυμο Βιλντόζα(20π,6ριμπ,6ασίστ)-Μπέντιλ(12π,13ριμπ,3ασίστ), ο Ερυθρός Αστέρας(1-4) έκαμψε εντός έδρας την αντίσταση της Μπάγερν(0-5) με 78-72 και άνοιξε λογαριασμό στη φετινή Ευρωλίγκα. Θετικός ο Νέντοβιτς(11π) στο ντεμπούτο του.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως στα πρώτα λεπτά και με ενορχηστρωτή τον Βιλντόζα βρέθηκαν γρήγορα στο +15(23-8,7'). Ο Μπέντιλ ήταν επιδραστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 28-17. Η έλευση του Νέντοβιτς στο παρκέ δεν βοήθησε τον Αστέρα, ο οποίος κόλλησε επιθετικά επιτρέποντας στη Μπάγερν να ρίξει τη διαφορά στους 2(30-28,14'), ύστερα από κάρφωμα του Λούσιτς.

Οι Βαυαροί έβρισκαν συνεχώς το δρόμο προς τη γραμμή των βολών, πήραν προβάδισμα 4 πόντων(36-40,19'), δύο τρίποντα όμως από Βιλντόζα και Νέντοβιτς διαμόρφωσαν το 44-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς γινόταν όλο και πιο σκληρό, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, σημείο όπου ο Βιλντόζα πήρε το όπλο του και με δύο εύστοχα τρίποντα έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στον Ερυθρό Αστέρα.

Η σερβική ομάδα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, κρατώντας παράλληλα χαμηλά την Μπάγερν, η οποία δεν το έβαλε κάτω, εκμεταλλεύτηκε ένα χαλάρωμα του αντιπάλου της και με 7-0 σερί μείωσε στους 5(72-67,37').To συγκρότημα του Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς αντέδρασε με ψυχραιμία και έφτασε με σχετική άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα:28-17,44-43,65-57,78-72