17.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Η Εφές “γάζωσε” τον Αστέρα (vid)

Η Εφές είχε κέφια τα οποία συνδύασε με ουσία και σε ένα απολαυστικό από πλευράς θεάματος παιχνίδι, νίκησε στην Πόλη τον Ερυθρό Αστέρα με 104-95, ουσιαστικά αναγκάζοντας τους Σέρβους σε οπισθοχώρηση στην υπόθεση πρόκριση, παρά αυξάνοντας ουσιαστικά τις δικές της ελπίδες που παραμένουν λίγες με τις πέντε νίκες που έφτασε.

Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε από νωρίς, οι άμυνες περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου και ένα παιχνίδι απολαυστικό για τους θεατές και μάλλον εκνευριστικό για τους προπονητές άρχισε να εξελίσσεται. Το 22-21 του δεκαλέπτου είχε πρωταγωνιστές Σίμον και Ντάνστον για την Εφές, Φλεντέιν και Μπιέλιτσα για τον Αστέρα. Το πρώτο ξέσπασμα ήρθε από τους γηπεδούχους και από το 27-28, πήγαν στο 43-30 με σερί 16-2 στο 16' και έκλεισαν το ημίχρονο με 50-46, αφού ο Αστέρας με τον Ρότσεστι ανέκαμψε γρήγορα βρίσκοντας ρυθμό και σκορ.

Το... ροκ παιχνίδι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τον Ντράγκις να παίρνει τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα και να φέρνει την Εφές στο +10, 69-59 στο 26', αλλά τον Αστέρα να αντιδρά και πάλι, να μειώνει σε 71-69 και την περίοδο να λήγει με το... εξωπραγματικό 77-71 για την Εφές που είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Ερικ Μακ Κόλουμ πήρε μπρος στην τελευταία περίοδο, ήταν η εγγύηση της Εφές για να συντηρεί μια διαφορά πέριξ της διψήφιας στην τελική ευθεία την οποία διατήρησε και έφτασε σε μια νίκη που δικαιούταν.

ΕΓΓΥΗΣΗ: Σε ένα ματς με τόσο ψηλό σκορ και ρυθμό η Εφές λογικά είχε κατά διαστήματα αρκετούς παίκτες να προσφέρουν, όμως, ο Ζόραν Ντράγκιτς είχε την μεγαλύτερη διάρκεια και ήταν ο σταθερότερος όλων.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 36 κερδισμένες βολές, έναντι μόλις 19 του αντιπάλου και, κυρίως, με 32 από αυτές εύστοχες, η Εφές είχε ένα σημαντικό πλεονέκτημα στην εξέλιξη του αγώνα και το εκμεταλλεύτηκε άριστα.