19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Εφές – Ρεάλ 93-90: Βασιλι-άς Μίτσιτς έφερε τη μεγάλη ανατροπή(vids)

Η Εφές ακολουθούσε από διψήφια απόσταση για 34 λεπτά τη Ρεάλ, αλλά επιβεβαίωσε ότι είναι ομάδα ικανή για τα πάντα. Με τον εκπληκτικό Βασίλιε Μίτσιτς να κάνει τα πάντα... όπως πάντα, τον Αντριάν Μοερμάν να σαλπίζει την αντεπίθεση και τον Σέιν Λάρκιν να «εμφανίζεται» στο πιο κρίσιμο σημείο πανηγύρισε τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη 93-90. Οι Τούρκοι πήγαν στο 14-10, λογικά έδιωξαν τα άγχη παρουσίας στα πλέι οφ και πάνε για την 5η θέση, η Ρεάλ υποχώρησε στο 18-7, βλέπει την πρώτη θέση να απομακρύνεται και το Μιλάνο (16-7, δύο ματς λιγότερα) με τον Ολυμπιακό (17-8) να... ορέγονται την δεύτερη.

Η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου καταφέρνοντας δύο πράγματα. Να αφοπλίσει τελείως τον Λάρκιν ο οποίος σκόραρε μόνο δύο βολές και να έχει πλουραλισμό στην επίθεση. Πουαριέ, Γιαμπουσέλ, Ρούντι, έδιναν λύσεις, αλλά ο παγματικά ανίκητος ήταν ο Ταβάρες. Στο 17' και με το σκορ στο 31-44 ο πανύψηλος σέντερ χτύπησε ελαφρά και βγήκε, η Ρεάλ... κάθισε, η Εφές βρήκε την ευκαιρία να πλησιάσει στο 42-44 και το ημίχρονο έληξε 44-51

Οι Μαδριλένοι είχαν ρυθμό και δεν τον έχασαν στην τρίτη περίοδο, πήγαν στο 48-60 στο 24', η Εφές αντέδρασε με την επιθετική αφύπνιση του Λάρκιν ,όμως  η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τη Ρεάλ σε καθαρό προβάδισμα, με το 72-79 να αποδίδει δικαιοσύνη για όσα είχαν γίνει στα 30 αγωνιστικά λεπτά. Η Ρεάλ είχε αυξήσει κατά έναν τους πρωταγωνιστές της, αφού ο Ντεκ είχε πάρει φόρα και έδινε τις επιθετικές λύσεις.

H Εφές είναι απρόβλεπτη ομάδα και το επιβεβαίωσε... με φόρα στην τελευταία περίοδο. Ο Λάρκιν είχε μπει στο ματς, ο Μοερμάν ήταν εκτελεστής από το τρίποντο, η άμυνα είχε κλείσει και άφηνε μόνο δύσκολα μακρινά σουτ στη Ρεάλ και το 74-84 έγινε ισοπαλία 88-88 και ακολούθησε το πρώτο προβάδισμα της Εφές στο ματς, στο 38' με 91-90! Ο Ντεκ είχε μείνει μόνος να έχει επαφή με το καλάθι για την Ρεάλ.

Στο 93-90 ο Λάρκιν είδε τη μπάλα να τον... πουλάει σε λέι απ στα 9'', ο Ρούντι βρήκε ένα τρίποντο μετά το τάιμ άουτ, αλλά ήταν άστοχος και η νίκη έμεινε στην Εφές.

ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ: Μπορεί ο Μίτσιτς να ήταν ο... γνωστός, όμως το ματς το έφερε τούμπα ο Μοερμάν ειδικά με το εκπληκτικό τρίτο του δεκάλεπτο και τον συνολικό απολογισμό των 4/5 τρίποντων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα ματς που κρίθηκε στον πόντο, το εκατέρωθεν 100% ευστοχίας στις βολές είναι από μόνο του σημαντικό, αλλά το ότι η Εφές σκόραρε... 20 και η Ρεάλ... 9 έπαιξε ρόλο και στην τελική έκβαση.