26.7 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Εφές-Ρεάλ 80-103: Κατοστάρα με “μαινόμενο” Γιαμπουσελέ ! (pics+vids)

Η Ρεάλ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης (πέρα από ένα μικρό διάστημα στην δεύτερη περίοδο), δημιούργησε διαφορές άνω των 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και με "'όπλο" το μακρινό της σουτ, έφυγε με το διπλό από την έδρα της Εφές με 103-80. Ο Γκεσρσόν Γιαμπουσελέ σημείωσε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο και 22 συνολικά (3/3 τρίποντα,7/7 βολές) στην αναμέτρηση, οδηγώντας έτσι τη "βασίλισσα" στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Στον αντίποδα η ομάδα του Ερντέν Τσαν έπεσε στο 0-2 γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της από ισπανική (Μπαρτσελόνα) ομάδα.

Με τη Ρεάλ να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να ξεκινάει σε δαιμονιώδη κατάσταση (16 πόντους στην 1η περίοδο), οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 26-9 στα πρώτα (8') της αναμέτρησης. Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο, ήρθε ο Ροντρίγκ Μπομπουά από την πάγκο της Εφές να ανακατέψει την τράπουλα. Ο βετεράνος Γάλλος γκάρντ σημείωσε οχτώ πόντους σε μόλις δύο λεπτά και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -2 (26-24).

Με τη συνδρομή του Ντάριους Τόμπσον η Εφές συνέχισε την αντεπίθεσή της και εν τέλει ισοφάρισε σε 31-31 έπειτα από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η Ρεάλ όμως, με το εξαιρετικό μακρινό της σουτ και τον Μάριο Χεζόνια να συνδράμει οχτώ πόντους (2 εκ των οποίων τρίποντα), αντέδρασε και πήρε και πάλι τα "ηνία" της αναμέτρησης. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα η "βασίλισσα" βρέθηκε στο +14 (55-41) αντιδρώντας στην αντεπίθεση των Τούρκων.

Στην επανάληψη η Εφές θα έπρεπε να βελτιώσει αρκετά πράγματα και ιδίως στο αμυντικό της τρανζίσιον για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Αντ' αυτού όμως η ομάδα του Ματέο Τσους ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στο παρκέ. Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας σε συνδυασμό με το εκπληκτικό ποσοστό έξω από τα 6.75, η Ρεάλ βρέθηκε στο +20. Ο Γιαμπουσέλε συνέχισε να αποτελεί πρόβλημα για τους γηπεδούχους και με την συνδρομή των Κοζέρ και Μούσα, η ομάδα της Μαδρίτης μετά από (30') παιχνιδιού προηγούνταν με (80-60).

Στην τέταρτη περίοδο η Εφές έκανε μία μικρή προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά, όμως πέρα από τις φιλότιμες προσπάθειες του Ντάριους Τόμπσον, κανείς άλλος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Αμερικανό γκάρντ. Από την άλλη η Ρεάλ συντηρούσε το προβάδισμα και όποτε χρειαζόταν "πατούσε" το γκάζι ώστε να σιγουρέψει το νικηφόρο αποτέλεσμα, το οποίο εν τέλει ήρθε χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο.