19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Εφές-Παναθηναϊκός 88-69: Δεν… εμφανίστηκε και διασύρθηκε στην Πόλη (pics+vid)

Η Αναντολού Εφές νίκησε εύκολα τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη με 88-69, σε αγώνα για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης παρουσιάστηκαν σαφώς καλύτεροι από την ελληνική ομάδα και πήραν ένα άνετο ροζ φύλλο αγώνα, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-7 που τους φέρνει στην οκτάδα. Από την άλλη οι «πράσινοι» γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους κι «έπεσαν» στο 6-9, εκεί όπου ισοβαθμούν αρκετές ομάδες, έχοντας πάντως τη δικαιολογία των αρκετών προβλημάτων και απουσιών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα του «τριφυλλιού» δεν ήταν καλή, ωστόσο αυτό είναι κάτι που συνηθίζει. Ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το 11-10, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 10-0, ξέφυγαν με 21-10 και το εναρκτήριο κομμάτι του παιχνιδιού τελείωσε με 21-13.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη περίοδο. Εκεί έμοιαζε να τα έχει χαμένα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Μπέικον να είναι εκτός κλίματος και να εκβιάζει προσπάθειες δίχως να δικαιώνεται. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 19 πόντους (42-23), ωστόσο το πρώτο ημίχρονο με 42-26 και πλέον το σύνολο του κόουτς Ράντονιτς είχε να... ανέβει ένα βουνό.

Η αγωνιστική αφύπνιση του Μπέικον στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βοήθησε τον Παναθηναϊκό να σκοράρει πιο εύκολα. Την ίδια στιγμή όμως η άμυνά του αδυνατούσε να σταματήσει τους πρωταθλητές Ευρώπης και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 67-48 και τα πάντα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Αποδείχθηκε ότι πράγματι αυτό ακριβώς είχε συμβεί και το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικήτρια την ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 88-69.

ΟI «ΑΠΙΑΣΤΟI» ΚΑΙ Ο... ΜΙΣΟΣ: Ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν ασταμάτητος και δημιούργησε άλυτα προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός σούπερ σταρ σημείωσε 23 πόντους, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να είναι επίσης εξαιρετικός και να προσθέτει 19. Από την πλευρά των ηττημένων ο Ντουέιν Μπέικον έχει μετατρέψει σε κακή συνήθεια να εμφανίζεται στο δεύτερο ημίχρονο. Αν κι έμεινε άποντος για ένα ημίχρονο,  στη συνέχεια «ξύπνησε» και πέτυχε 20.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η κακή περιφερειακή άμυνα της ελληνικής ομάδας επέτρεψε στην Εφές να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων τελειώνοντας το παιχνίδι με 14/30 και ποσοστό 46,7%. Βέβαια μεγάλη διαφορά υπήρξε και στις βολές, με τους Τούρκους να έχουν 18/22 και το «τριφύλλι» 5/6, χωρίς πάντως να παίξει σοβαρό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης.