21.4 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Εφές – Ολυμπιακός 82-71: Τρίποντοι “δήμιοι” Κλάιμπερν και Μπομπουά

Ο Ολυμπιακός "κάθισε" απότομα μετά από ένα άριστο πρώτο ημίχρονο στο "Σινάν Ερντέμ" και έφυγε ηττημένος από το λημέρι της δις πρωταθλήτριας Ευρώπης με σκορ 82-71. Στο 7-4 οι "ερυθρόλευκοι" και στο 6-5 με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της η Εφές, που δεν είδε ούτε σήμερα τον Σέιν Λάρκιν να επιστρέφει στη δράση. Τα τρίποντα ήταν "μαχαιριές" στην καρδιά του Ολυμπιακού, με κύριο δράστη τον Ουίλ Κλάιμπερν και άξιο συμπαραστάτη του τον Ροντρίγκ Μπομπουά.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε το άριστα στο πρώτο ημίχρονο και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Προηγήθηκε με 10-0 στο 2'30'' στέλνοντας το μήνυμα και το... υπενθύμιζε διαρκώς. Στιβαρός και σοβαρός στην άμυνα και με πολλές λύσεις στην επίθεση, αφού πήρε πράγματα αρχικά από Βεζένκοφ και Φαλ, στη συνέχεια από Σλούκα και Λαρεντζάκη. Είχε λύσεις για κάθε πρόβλημα, δεν πανικοβλήθηκε όταν ο Μπομπουά από τον πάγκο ζέστανε την εξέδρα με τρίποντα, ισορρόπησε με τρία γκαρντ στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι από το 13-18 της πρώτης περιόδου πήγε στο 33-41 του ημιχρόνου έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Ηταν δεδομένο ότι ο Εφές κάπου θα έβρισκε ένα ξέσπασμα και κάπου ο Ολυμπιακός θα έπαυε να είναι τόσο... τέλειος. Τα λάθη αυξήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, τα εύστοχα σουτ μειώθηκαν, ο Κλάιμπερν με τον Μπομπουά έβαζαν και στο 27' οι Τούρκοι πλησίασαν στο 46-47. Δύο μαζεμένα τρίποντα του Βεζένκοφ έφεραν το 46-53, αλλά το δεκάλεπτο ήταν 52-53.

Ο Κλάιμπερν δε σταματούσε και στο 31' έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Εφές, 55-53, με το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού να εντείνεται. Οι Τούρκοι είχαν βάλει 4 αναπάντητα τρίποντα και έφτασαν  στο 58-53.

Οι Τούρκοι, πιο σωστά ο αμερικανός με τον Γάλλο, Κλάιμπερν και Μπομπουά είχαν αρχίσει να βλέπουν το καλάθι σα βαρέλι, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε και είχε χάσει το μυαλό του και τις σωστές του επιθέσεις και η ήττα ήρθε δίκαια όπως πήγε η τελική ευθεία του αγώνα.

ΑΘΟΡΥΒΟ ΦΛΕΡΤ: Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν πανταχού παρών σε ένα ακόμα ματς, έκανε ένα σωρό δουλειές και... φλέρταρε έντονα με το triple double. Οι 18 πόντοι του όμως συνοδεύτηκαν από 9 ριμπάουντ και άλλες τόσες ασίστ και δεν έγραψε το κατόρθωμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έκανε και λίγα...

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εφές σούταρε περισσότερα τρίποντα από δίποντα, (30-28), σκόραρε με το εντυπωσιακό (15/30, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 9/30) και εκεί στηρίχτηκε για την ανατροπή και την εν τέλει χωρίς άγχος επικράτησή της.