22.8 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Εφές-Μπάγερν 81-76: «Κλειδώνει» την πεντάδα, την έστειλε στην «Μπάρτσα» (vids)

Η Αναντολού Εφές έκανε τη δουλειά στο τέλος, νίκησε την Μπάγερν με 81-76 έστω και χωρίς να εντυπωσιάσει και έκανε άλλο ένα «βήμα» για την τετράδα στην Ευρωλίγκα ανεβαίνοντας στο 16-11 και θέλοντας να χάσει το ματς στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα και δύο νίκες της Μακάμπι, ώστε να χάσει τη θέση της, στέλνοντας παράλληλα τους Βαυαρούς με το 13-14 πάνω στην Μπαρτσελόνα, αφού δεν έχει την ισοβαθμία με τη Μονακό και μένει στην 8η θέση.

Δίνοντας την μπάλα στους ψηλούς της, η Εφές βρέθηκε νωρίς σε «διπλό» σκορ υπέρ της (16-8 στο 5'), με τους Βαυαρούς να μην μπορούν να τους σταματήσουν και το σκορ να ανεβαίνει αρκετά, παίζοντας απόλυτα στο ρυθμό της (28-21). Η τουρκική ομάδα συνέχισε φτάνοντας στο +12 σύντομα στο δεύτερο δεκάλεπτο (35-23 στο 13'), αλλά όταν μπήκε αντίστοιχα η φροντ λάιν της Μπάγερν, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δραστικά, δείχνοντας απειλητικοί (44-39).

Ο Μοερμάν ήταν εξαιρετικός για την Εφές, αλλά στην άλλη πλευρά πλευρά οι παίκτες του Τρινκιέρι έδιναν λύσεις από την περιφέρεια, με τους Ντζέντοβιτς και Χίλιαρντ να σκοράρουν από μακριά και να οδηγούν το ματς στην ισοφάριση (59-59 στο 28'), αλλά εκεί οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με γκολ φάουλ της Πλάις σημειώθηκε το 67-62 της τρίτης περιόδου. Βρίσκοντας λύσεις με πουλφωνία στην επίθεση και σταματώντας κάθε ατού των φιλοξενούμενων, η Εφές έφτασε σε διψήφια διαφορά στο δίλεπτο για το τέλος (79-69), «κλειδώνοντας» εκεί ουσιαστικά το ματς, αφού η Μπάγερν δεν πρόλαβε παρότι δεν τα παράτησε (81-76).

Δεκάλεπτα: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76

Ο ΨΗΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΝΤΟΣ: Ο Αντριέν Μοερμάν ήταν εξαιρετικός σε όλο το ματς, πάντοτε χρήσιμο εργαλείο για την Εφές με 17 πόντους και έξι ριμπάουντ. Σαν την ποιότητα του Σέιν Λάρκιν, όμως, που με μερικές καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε, φτάνοντας τους 20 πόντους, δύσκολα συναντάς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ της Εφές (15-12) της έδωσαν και ισάριθμες κατοχές, κάτι που αποτυπώνεται στην τελική διαφορά στο σκορ, έχοντας τη σημασία του σαν στατιστικό στοιχείο.