27.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Εφές-Μακάμπι 87-81: Δύο ημίχρονα-δύο διαφορετικές εικόνες(pic+vids)

Η Εφές κατέκτησε την τρίτη θέση στο φιλικό τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος καθώς πήρε τη νίκη στον μικρό τελικό της διοργάνωσης κόντρα στην Μακάμπι με σκορ 81-77. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο ενώ οι Ισραηλίτες διασκέδασαν τις εντυπώσεις σε ένα κακό διήμερο γι' αυτούς με την μαχητικότητα που επέδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Παίκτης έκπληξη ο Εγκεχάν Αρνά, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Η ομάδα του λαού μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση βρίσκοντας πόντους τόσο σε καταστάσεις μισού γηπέδου όσο και στο ανοιχτό γήπεδο με την Εφές να απαντά και έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Μίσιτς πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ. Η ομάδα του Κάτας δεν είχε καλές αποστάσεις στην επίθεση για κάποιες φάσεις και έτσι αναλώθηκε σε ατομικές ενέργειες, όμως στο τέλος της πρώτης περιόδου έβγαλε δύο όμορφες συνεργασίες με τον Κοέν να τις μετουσιώνει σε ισάριθμα τρίποντα (20-21,10').

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε μπρος από την περίμετρο με τον Αρνά να βάζει την ομάδα του μπροστά με 6(29-23). Η μπάλα κόλλαγε στα χέρια των περιφερειακών της Μακάμπι, η οποία αδυνατούσε όλο και περισσότερο να στήσει plays πάνω στο παρκέ, με τον Εμπαγιέ να εκτοξεύει με γωνιακό τρίποντο τη διαφορά στους 12(43-31,16'). Η αποδιοργάνωση συνεχιζόταν και στις δύο πλευρές του παρκέ με την Εφές να μην έχει αντίπαλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, και τις δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 58-36.

Η καλή άμυνα των Ισραηλινών συνοδεύτηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ από Κλαίμπερν και Ζίζιτς, με τον Εργκίν Αταμάν να είναι έξαλλος με την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του. Ο Πόιθρες με καλάθι στον αιφνιδιασμό έγραψε το 63-56 με την απάντηση του Μίσιτς να είναι άμεση και μάλιστα για τρεις. H Eφές δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι της και έτσι η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου επέστρεψε σε μονοψήφια επίπεδα(63-72).

Τα καλάθια ερχόντουσαν με το σταγονόμετρο στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου με τον "άχαστο" Αρνά να αποκαθιστά την τάξη φτάνοντας τους 16 πόντους με ένα μακρινό τρίποντο και ένα lay up στο ανοιχτό γήπεδο. Η Μακάμπι προσπάθησε εκ νέου να μπει στη διεκδίκηση του ματς, ωστόσο ένα μακρινό δίποντο του Κλάιμπερν 2 λεπτά πριν τη λήξη(83-73, 38') χάλασε τα σχέδια της. Ο Μπομπουά σκόραρε για το +8 με τον Μπάλντουιν να σκοράρει άμεσα για το 85-79 και την ομάδα του να βγάζει την άμυνα έχοντας μια τελευταία ελπίδα για τη νίκη, η οποία σύντομα έσβησε με την Εφές να επικρατεί με σκορ 87-81.