24.1 C
Τρίτη, 28 Μαΐου, 2024

Εφές – Φενερμπαχτσέ 84-79: Ο Μπομπουά απέτρεψε το «χαρακίρι» (vids)

Η Εφές ήταν καταγιστική για τρία δεκάλεπτα, επιχείρησε... χαρακίρι στο τελευταίο όμως νίκησε τελικά με 84-79 τη Φενερμπαχτσέ στο ντέρμπι της Πόλης και προελαύνει προς τα πλέι οφ. Στο 14-12 η ομάδα του Αταμάν, στο 12-13 η Φενέρ και με την ισοβαθμία για την Εφές αφού έχει νικήσει πλέον και στα δύο ματς

Η Εφές... άρπαξε από τον λαιμό την αντίπαλό της από το πρώτο λεπτό και δεν την άφησε να πάρει ανάσα για 28 λεπτά. Ο Μίτσιτς ήταν ο γνωστός , μαέστρος και εκτελεστής ταυτόχρονα και ήταν αυτό που την οδήγησε στο 23-14 του δεκαλέπτου, στο 36-18 του 14ου λεπτού και στο 41-25 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, με την Εφές να φτάνει μέχρι το +22, 49-27, όμως σταδιακά ο... διακόπτης άρχισε να γυρίζει.Η αστοχία των παικτών του Αταμάν προς το τέλος του που επέτρεψε στη Φενέρ να μειώσει σε 57-46 στο 28' και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-48 με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ψυχολογία.

Η εκρηκτική εκκίνηση της Εφές στο τελευταίο έφερε το 64-48 και προσωρινά χαμόγελα, αλλά από εκείνο το σημείο άρχισε επιχείρηση... καταιγίδα των φιλοξενούμενων. Με σερί 15-2 (!) μέχρι το 34' έφτασε σε απόσταση σουτ, 66-63 έχοντας βρει... το σουτ της από μακριά, η πίεση στην άμυνα απέδιδε και ένα ντέρμπι προέκυψε σχεδόν από το πουθενά. Ο Σεμούς Χαζέρ κινούσε τα άμυνα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το 69-67 στο 36' είχε παγώσει το γήπεδο, ο Γκούντουριτς πήρε τις επιθετικές πρωτοβουλίες, το 72-71 στο 37' έδειχνε φινάλε θρίλερ.

Ο Μπομπουά ήταν πλέον το μοναδικό, αλλά πολύ ισχυρό στήριγμα της Εφές στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Λάρκιν έβαλε το σουτ του αγώνα. Στα 30'', στην εκπνοή επίθεση κι ενώ η μπάλα έδειχνε να φεύγει από τα χέρια του, τη συγκράτησε, την έστειλε μέσα από το τρίποντο για το 80-75 που ουσιαστικά έκρινε το ματς.

ΓΑΛΛΙΚΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μίτσιτς της έδωσε την ώθηση, αλλά όταν αυτό περιορίστηκε και κόλλησε όλη η λειτουργία της Εφές, βρέθηκε ο ήρωας που έαχνε απεγνωσμένα. Ο Ροντρίγκ Μπομπουά σκόραρε κατ' αποκλειστικότητα μέχρι το 37' και τελικά κράτησε όρθια την ομάδα του και της άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση.