15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Εφές-Φενέρ 71-62: Αποκατέστησε την τάξη εκκινώντας τη σεζόν με τρόπαιο(pics+vids)

Η Ανατολού Εφές κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν επικρατώντας με 71-62 της Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη στον τελικό του σούπερ καπ Τουρκίας.

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και με επιμέρους σκορ 19-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια όντας 18 πόντους μπροστά(42-23). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι και την τέταρτη περίοδο όταν η πρωταθλήτρια Τουρκίας Φενέρ έκανε μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 6(66-60, 39'). Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί τις τελευταίες φάσεις και να φτάσει άνετα στη νίκη και στην κούπα. Aυτή ήταν η 13η πρωτιά για την Εφές στο σούπερ καπ, νούμερο που την καθιστά πολυνίκη του θεσμού, μπροστά από τη Φενέρ με 7.

Ο Άντε Ζίζιτς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης, ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν επίσης καθοριστικός με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο  Βάσα Μίσιτς πρόσθεσε 16 πόντους και 9 ασίστ. Για τη Φενέρ διασώθηκε ο Χέιζ με 13 πόντους. Ο Νικ Καλάθης σταμάτησε το κοντέρ στους 7 πόντους με 3/9 εντός πεδιάς, τις 6 ασίστ και τα 5 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 42-23, 54-36, 71-62