16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Εφές- Ερυθρός Αστέρας 72-59: Διαφορά ποιότητας(pics+vid)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές φιλοξένησε τον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησε στην 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με σκορ 72-59.

Η Σερβική ομάδα παρατάχθηκε τελικά χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος δεν πρόλαβε να ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί. Το πρώτο ημίχρονο περιλάμβανε απ0κλειστικά παιχνίδι μισού γηπέδου με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται εξαιρετικοί αμυντικά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μόλις 1 πόντο πίσω(35-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον Μίσιτς να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση.

Ο Μάρτιν μείωσε στους 4 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου(56-52), αλλά κάπου εκεί ο Αστέρας σα να ξέμεινε από δυνάμεις με την Εφές να τρέχει άμεσα ένα 7-0 σερί και να καθαρίζει ουσιαστικά την υπόθεση ροζ φύλλο αγώνα. Το τελικό 72-57 έδειξε ότι ο Αστέρας είχε το τακτικό πλάνο για να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης αλλά είχε ανάγκη από περισσότερες επιθετικές λύσεις.

Κλάιμπερν και Μίσιτς σκόραραν 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον Αστέρα ξεχώρισε ο Μπέντιλ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-34,56-50,72-59