18.2 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Εφές: Από την ήττα με 42 πόντους στις 3 συνεχόμενες νίκες (vids)

Η Εφές στο Game 1 των ημιτελικών του τουρκικού πρωταθλήματος γνώρισε την πιο βαριά ήττα στα ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε, αφού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διέλυσε αυτή του Εργκίν Αταμάν με 108-66, δηλαδή 42 πόντους διαφορά.

Η προηγούμενη μεγαλύτερη διαφορά ήταν στους 39 πόντους (57-96) και ήταν ξανά υπέρ της Φενέρ. Το εν λόγω ματς είχε διεξαχθεί στις 10 Μαΐου του 2017 για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 2016-17.

Μετά από αυτή την ήττα με 42 πόντους όλοι περίμεναν ότι η ημιτελική σειρά θα ολοκληρωνόταν με 3-0 υπέρ της Φενέρμπαχτσε. Όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική.

Η Εφές έβγαλε αντίδραση στο Game 2 όπου είδαμε ένα συγκλονιστικό φινάλε ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Ουίλ Κλάιμπερν πραγματοποίησε μία μυθική εμφάνιση και με ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 92-90.

Το φινάλε ήταν εξωπραγματικό με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βρίσκεται με 7 πόντους πίσω (82-89) αλλά να προηγείται με 1 πόντο 5" πριν την λήξη. Εκεί ο Κλάιμπερν εκτέλεσε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο, ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 92-90.

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 35 πόντους (8/12 δίποντα, 5/10 τρίποντα), αλλάζοντας τις ισορροπίες της σειράς.

Στο Game 3 της σειρά η Εφές βρέθηκε πίσω με 11 πόντους στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου της αναμέτρησης. Όμως τίποτα δεν είναι αδύνατο για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν με παίκτες όπως ο Σέιν Λάρκιν, ο Βασίλιε Μίτσιτς και ο Ουίλ Κλάιμπερν.

Μπορεί ο Λάρκιν να μην ήταν σε καλή κατάσταση με μόλις 5 πόντους (0/4 τρίποντα) και χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς, αλλά με πρωταγωνιστές ξανά τον Κλάιμπερν, τον Μίτσιτς και τον Ελάιτζα Μπράιντ η Εφές έκανε την μεγάλη ανατροπή, έφτασε στη νίκη με 97-71, και πήρε το προβάδισμα με 2-1.

Κάπου εκεί όμως ήρθαν οι διαμαρτυρίες του Δημήτρη Ιτούδη για τους διαιτητές του αγώνα. Ο Έλληνας τεχνικός στη συνέντευξη που έδωσε στο τουρκικό δίκτυο, παρουσιάστηκε με ένα λάπτοπ μαζί του για να εκφράσει τα παράπονά του με αποδείξεις.

Στη συνέχεια η τουρκική ομοσπονδία δικαίωσε τη Φενέρμπαχτσε για τις φωνές. Με ανακοίνωση που υπογράφει ο αντιπρόεδρος της TBF, Κεμάλ Ντιντσέρ, υπάρχει παραδοχή για αλλοίωση αποτελέσματος στην τέταρτη περίοδο, ενώ ανακοινώθηκε πως οι εν λόγω τρεις διαιτητές δε θα σφυρίξουν ξανά στο υπόλοιπο της χρονιάς.

Στο Game 4 η Εφές είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Η Φενέρ έκανε την αντεπίθεσή της με ένα σερί 10-0 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά τελικά δεν άντεξε.

Ο Ελάιτζα Μπράιαντ έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 87-78 και ταυτόχρονα στην πρόκριση στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Έτσι, η Εφές πραγματοποίησε την απόλυτη έκπληξη πετυχαίνοντας 3 συνεχόμενες νίκες μετά την βαριά ήττα που είχε γνωρίσει με 42 πόντους.

Όπως δήλωσε και ο Εργκίν Αταμάν μετά την πρόκριση: «Η Φενερμπαχτσέ είναι μια μεγάλη ομάδα της EuroLeague. Όμως οι παίκτες μας έδειξαν εξαιρετικό χαρακτήρα. Όλοι μας κορόιδευαν μετά από τους 42 πόντους και έλεγαν ότι η Αναντολού Εφές τελείωσε. Ότι η Αναντολού Εφές είναι σε διακοπές. Δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό».