24.9 C

Dynamic duo!

Το δίδυμο Κιθ Λάνγκφορντ-Κέντρικ Ρέι ήταν... φωτιά και λάβρα, "εκτέλεσε" τον Κολοσσό και σαν τον Μπάτμαν με τον Ρόμπιν οδήγησε την ΑΕΚ εκ του ασφαλούς στην πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα με 93-69. Εκπληκτική εμφάνιση χωρίς να σκοράρει εντός παιδιάς έκανε και Χάουαρντ Σαντ Ρος. Ο Δημήτρης Μωραΐτης χειροκροτήθηκε στην επιστροφή του ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ, αλλά έπαιξε λίγο και δεν έκανε τίποτα.

Η ΑΕΚ επέβαλε το νόμο της στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλευόμενη κυρίως δύο πράγματα: την αμυντική συνοχή της και την εκτελεστική δεινότητα των Λάνγκφορντ και Ρέι. Για την πρώτη βασικός υπεύθυνος ήταν ο Χάουαρντ Σαντ Ρος, ο οποίος δεν βγήκε ούτε δευτερόλεπτο από την πεντάδα στο πρώτο μέρος, παρόλο που δεν σκόραρε ούτε έναν πόντο! Ήταν όμως ο πρώτος ριμπάουντερ (μαζί με τον Μαυροειδή με 5), ο πρώτος πασέρ (3 ασίστ) και ο πρώτος "κλέφτης" (3 κλεψίματα) της ομάδας σε αυτό το διάστημα, ο άνθρωπος που εξουδετέρωσε διαδοχικά κάθε επικίνδυνο παίκτη του Κολοσού (κυρίως τον Τζάκσον, αλλά και τους Κρόμα, Μπρέιζελτον), ήταν παντού και έδινε βοήθειες παντού και έκανε πολλή δουλειά από αυτή που δεν φαίνεται, είναι όμως πολύτιμη και κάνει τη διαφορά. Η Ένωση δεν έχασε ούτε ένα αμυντικό ριμπάουντ στο πρώτο μέρος κι αυτό ήταν επίσης ένα στοιχείο που της επέτρεψε να κυριαρχήσει.

Στην επίθεση όλη τη δουλειά έκαναν ο Κιθ Λάνγκφορντ και ο Κέντρικ Ρέι, οι οποίοι σκόραραν τους 29 από τους 45 πόντους της ΑΕΚ στο πρώτο 20λεπτο. Ο Λάνγκφορντ βρήκε την ευκαιρία να ζεσταθεί στο ξεκίνημα με μερικά εύκολα σουτάκια απέναντι στον κοντύτερό του Τζάκσον, που τον μάρκαρε ανεπιτυχώς, και από εκεί και μετά δεν σταμάτησε σκοράροντας κατά ριπάς, όπως συμβαίνει με όλους τους μεγάλους σκόρερ. Ο Ρέι μπήκε στο 5' ως αλλαγή του Γκίκα, που φορτώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ, και προσπάθησε να παίξει πόιντ γκαρντ, όμως γρήγορα διαπίστωσε ότι του ήταν πιο εύκολο να πάει στο ένας-εναντίον-ενός, το έκανε και δικαιώθηκε δίνοντας πολλές επιθετικές λύσεις.

Γενικά, η ΑΕΚ δεν διακρίθηκε στο κομμάτι της δημιουργίας στο πρώτο μέρος, αλλά όσο σκόραραν οι δύο Αμερικανοί γκαρντ της με προσωπικές ενέργειες, δεν είχε πρόβλημα. Άλλωστε ο Κολοσσός με τα επιθετικά ατού του εξουδετερωμένα δεν μπορούσε να απειλήσει, καθώς είχε πολλές βιαστικές και άστοχες επιλογές, ενώ δεν έβαζε και την μπάλα μέσα στο καλάθι. Κάποιες εκλάμψεις του Μαραγκού στην πρώτη περίοδο και δύο συνεχόμενα τρίποτα του Παύλου στις αρχές της δεύτερης περιόδου του επέτρεψαν να διατηρήσει μια σχετική επαφή με το σκορ (23-20 στο 12'), αλλά ως εκεί.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 14-5 στο 7' και με 30-20 στο 13' με τον Μαυροειδή να βοηθά πολύ στην επίθεση τόσο με τα επιθετικά ριμπάουντ του όσο και με τους πόντους του, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου δημιούργησε και την πιο μεγάλη διαφορά ως εκείνο το σημείο στον αγώνα (45-29).

Στο ξεκίνημα τους δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (52-31 στο 23'), στη συνέχεια ο Κολοσσός με προσπάθειες του Μπρέιζελτον μείωσε 52-39 (25'), αλλά η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και έπαιρνε βοήθειες και από άλλους παίκτες, όπως ο Γιάνκοβιτς στην αρχή και ο Γιαννόπουλος, ο οποίος μπήκε στη θέση του Σαντ Ρος στο 25' και ήταν πολύ καλός. Η Ένωση συνέχισε να ελέγχει απόλυτα τα ριμπάουντ και καθώς ο Ρέι ξαναμπήκε απο τον πάγκο ζεστό, ανάβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο 29' (69-48) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 71-51.

Μετά από όλα αυτά η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Κολοσσός δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η διαφορά υπέρ της ΑΕΚ ανέβηκε και στους 24 πόντους (75-51 στο 31' και 86-62 στο 36') χωρίς να χρειαστεί να παίξει σε αυτό το διάστημα ο Λάνγκφορντ, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έβαλε και τον Ρογκαβόπουλο στο παρκέ και η Ένωση πήρε με άνεση αυτό που ζητούσε.

Η ΚΟΛΛΑ: Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι πέτυχαν τους 48 από τους πόντους της ΑΕΚ και η συνεισφορά τους στην εύκολη νίκη είναι προφανής. Όμως ο MVP της Ένωσης ήταν ένας παίκτης που σκόραρε μόλις έναν πόντο και είχε 0/5 σουτ. Παρ' όλα αυτά ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έκανε όλα τα άλλα. Ήταν ο πρώτος ριμπάουντερ της ΑΕΚ μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, μοίρασε τις περισσότερες ασίστ (4) και έκανε τα περισσότερα κλεψίματα (3). Ήταν παντού στην άμυνα, έπαιξε μέχρι και πόιντ γκαρντ βοηθώντας την κυκλοφορία της μπάλας, έκανε πολλές δουλειές στο παρκέ και είχε πολύτιμη συμβολή στην άνετη επικράτηση.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ μάζεψε 14 επιθετικά ριμπάουντ και ο Κολοσσός μόλις 2, δείγμα της κυριαρχίας της ΑΕΚ στον αγώνα.