26.6 C
Τρίτη, 8 Οκτωβρίου, 2024

Dominicana…πρόκρισης

Η Δομινικανή Δημοκρατία τα κατάφερε, και στο κρισιμότερο παιχνίδι του Παγκοσμίου πρωταθλήματος έγραψε ιστορία, και παίζοντας σκληρά και ψυχωμένα επικράτησε της φλύαρης Γερμανίας με 70-68 και την πέταξε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, φτάνοντας στις δυο νίκες στον όμιλο της, και παίζοντας και την πρωτιά απέναντι στην Γαλλία.

Η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία στηρίχθηκε στην μαχητικότητα της, και με εξαιρετική αμυντική τακτική στα ατού των Γερμανών, κατάφερε ουσιαστικά να χαλάσει το μυαλό στα κρίσιμα λεπτά του Ντένις Σρόντερ και να γράψει ιστορία, περιορίζοντας τα «Πάντσερ» στα 3/19 τρίποντα, και αναγκάζοντας τον Γιοχάνες Βόιτμαν των 25 πόντων απέναντι στην Γαλλία, σε περιορισμένο ρόλο, και στους μόλις 2 πόντους.

Το παιχνίδι μπορεί να χαρακτηριστεί από τα μικρά σερί του, με τους νικητές να ξεκινούν δυναμικά και να φτάνουν στο 2-10 στο 4' , για να απαντήσει η ομάδα του Χένρικ Ροντλ με ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να φτάσει με γκολ φάουλ του Σρόντερ στο 13-12, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 21-16. Οι Δομικικάνοι έτρεξαν το δικό τους επιμέρους σκορ 10-2, προσπερνώντας με 32-31, για να κλείσει το ημίχρονο με 39-37 για τους Ευρωπαίους.

Με το σκορ στο 52-49 για την Γερμανία και 49'' να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο, έγινε η φάση της αναμέτρησης, που ουσιαστικά άλλαξε την ψυχολογία. Ο Βόιτμαν έκανε λάθος πάσα με τον Σολάνο να κλέβει την μπάλα, και να κερδίζει ένα αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ από τον παίκτη της Μπασκόνια. Έτσι, έδωσε την ευκαιρία στον Μορένο με τρίποντο στο 1'' να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-55 , και με 11-0 σερί να φτάσει στο 52-60. Νέο σερί από την Γερμανία, με το σκορ να φτάνει στο 62-60 υπέρ τους στο 36', , για να γίνει το παιχνίδι ροντέο στο φινάλε. Έτσι, ο Ζίπσερ με βολές μείωσε σε 68-69 στο 1'38'', με τον Ρόμπερτς με 1/2 βολές  στο 1'13'' να διαμορφώνει το τελικό σκορ (68-70). Από εκεί και πέρα, ο Σρόντερ έκανε την μια βεβιασμένη επιλογή μετά την άλλη, με το τρίποντο του Μπαρτέλ στην εκπνοή να ήταν αδύνατο να βρει στόχο.

Για τους νικητές ο Βίκτορ Λιζ είχε 17 πόντους (7/14 σουτ), ο Ελόι Βάργκας πρόσθεσε 16 πόντους (7/10 διπ., 5 ριμπ.), ενώ ο Γκέλβις Σολάνο έχασε για λίγο το double double, έχοντας 8 πόντους, 11 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Για την Γερμανία ο Ντένις Σρόντερ μπορεί να είχε 20 πόντους, αλλά με 5/18 σουτ (7 ασίστ, 4 λάθη), ενώ ο Ντάνιελ Τάις παρότι ξεκίνησε καλά (12 π., 6/16 σουτ, 5 κλεψ.) στη συνέχεια χάθηκε.

Τα δεκάλεπτα : 21-16, 39-37, 52-55, 68-70