21.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Διηπειρωτικό κύπελλο: Βόννη και Σέσι Φράνκα προκρίθηκαν στον τελικό (pics + vids)

Η Βόννη ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Γκόλντεν Μπουλς με 115-50 στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του διηπειρωτικού κυπέλλου που διεξάγεται στην Σιγκαπούρη. Από τον άλλο όμιλο, πέρασε στον τελικό η Σέσι Φράνκα η οποία νίκησε την NBA G League Ignite με 98-89.

Η Βόννη πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση εναντίον των Γκόλντεν Μπουλς στον τελευταίο αγώνα των ομίλων με 115-50, παίρνοντας την πρώτη θέση στον Α' όμιλο της διοργάνωσης και μαζί και την πρόκριση στον τελικό. Οι πρωταθλητές του Basketball Champions League είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές καθώς 6 παίχτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαμ Γκρίσελ με 16 πόντους. Επίσης ξεχώρισαν οι Μπένεντικτ Τούρουβιτς (12π. 9ριμπ.) και Χάραλντ Φρέι (10π. 9ασ.).

Από τον Β' όμιλο, πρώτη τερμάτισε η Σέσι Φράνκα, η οποία νίκησε την ομάδα της G League Ignite, στην οποία έπαιζε πέρυσι το Νούμερο 2 του ντραφτ και νυν παίχτης των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς Σκουτ Χέντερσον, με 98-89.

Ο τελικός του τουρνουά θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (24/9)