18.1 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Δίχως φρένα η Άλμπα, διπλό με άμυνα και Τζέιμς για τη Μονακό(vids)

Άλμπα Βερολίνου και Παρτιζάν κοντραρίστηκαν στην Γερμανία, με την πρώτη να παρουσιάζεται διαστημική στο πρώτο ημίχρονο και να παίρνει ευρεία νίκη με σκορ 100-84.

Η Άλμπα, όπως συνηθίζει, προσπάθησε να επιβάλλει από νωρίς παιχνίδι υψηλού ρυθμού από και τα κατάφερε απόλυτα αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στην πρώτη περίοδο. Εντυπωσιακό το γεγονός ότι σε 10 αγωνιστικά λεπτά μοίρασε 12 ασίστ και συνεχίζοντας με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο έχτισε διαφορά 26 πόντων(46-20,12'). Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Άντζουσιτς, ο οποίος έφτασε τους 11 πόντους. Παρά το μικρό αυτό επιθετικό ξέσπασμα που πραγματοποίησε, το 61-43 του ημιχρόνου την άφηνε με ένα βουνό να υπερκαλύψει.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Παρτιζάν απείλησε με ολική επαναφορά μειώνοντας στους 10(64-54,34') με μπροστάρη τον Έξουμ, ωστόσο η μεγάλη αδυναμία της στα ριμπάουντ επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +16.

Όσο και να προσπάθησαν οι Σέρβοι δεν μπόρεσαν ποτέ να απειλήσουν ουσιαστικά την Άλμπα, η οποία έφτασε στη νίκη με σκορ 100-84.

Η Άλμπα τελείωσε το παιχνίδι με 5 διψήφιους παίκτες(Λο, Προσίντα, Ολίντε, Σίκμα, Μπλατ), πέτυχε 15 τρίποντα σε 35 απόπειρες και μοίρασε 31 ασίστ. Μάζεψε επίσης 16 περισσότερα ριμπάουντ(40-24) από την σερβική ομάδα, η οποία είχε σε εξαιρετική μέρα τον Έξουμ(22π, 3 ριμπ, 4 ασίστ). Ο Παπαπέτρου είχε μια άσχημη βραδιά πετυχαίνοντας μόλις έναν πόντο σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 61-43,77-61,

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Η Μπολόνια δεν μπόρεσε να συνδυάσει με νίκη την επιστροφή της στην Ευρωλίγκα, καθώς γνώρισε εντός έδρας από τη Μονακό με σκορ 83-66. Εκπληκτικός ο Τζέιμς, πέτυχε 26 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήρε τα ηνία του αγώνα με ηγέτη τον Τζέιμς, κλείνοντας το ημίχρονο στο +6(34-40).

Στην τρίτη περίοδο, ο Τζέιμς βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Οκόμπο, η ομάδα του Σκαριόλο είχε έλλειψη επιθετικών λύσεων, σκόραρε μόνο 11 πόντους στην τρίτη περίοδο και η διαφορά συνεχώς αυξανόταν.

Η εικόνα του αγώνα δεν έδινε πολλές πιθανότητες ανατροπής στην ιταλική ομάδα, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε και στο παρκέ, με την ομάδα να φτάνει άνετα στη νίκη.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο MVP της αναμέτρησης με 26 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Ντιαλό πρόσθεσε 15 και 4 ριμπάουντ. Για τη Μπολόνια, διασώθηκαν οι Λούντμπεργκ και Οτζελέγιε με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα:18-18, 34-40, 45-63, 66-83