24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Δανία-Ελλάδα 87-95: Σεφτές με σαρωτικό πρώτο ημίχρονο… και τώρα Βέλγιο (pics)

Η Εθνική Εφήβων πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ U18 στην τρίτη αγωνιστική, χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, που την οδήγησε στο 95-87 επί της Δανίας, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον όμιλό της αντιμετωπίζοντας πια το Βέλγιο στην φάση των «16».

Μετά την επί της ουσίας ισορροπία των πρώτων πέντε λεπτών, όπου το σκορ βρισκόταν στο 10-12, η άμυνα των παικτών του Νικολαΐδη ήταν εκείνη, που άρχισε να δίνει αυτοπεποίθηση για να βρεθούν λύσεις και μπροστά, όπου ο Σπάρταλης πήρε κάποιες επιλογές και η «γαλανόλευκη» πήρε απόσταση οκτώ πόντων (17-25). Στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, μάλιστα, η Εθνική μας πήρε αέρα 13 πόντων (21-34), με το μοτίβο αυτό να συνεχίζεται έως το ημίχρονο, όπου ο Αβδάλας κατάφερε επίσης να βρει ρυθμό, για να έρθει το +25 του ημιχρόνου (29-54).

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και η Εθνική Εφήβων πήρε μεγάλη διαφορά στους 30 πόντους (33-63 στο 25'), με την χαλαρότητα να αρχίζει να έρχεται στα επόμενα λεπτά και τους Δανούς και την απόσταση να μειώνεται στο +20 (52-72). Οι Σκανδιναβοί πλησίασαν περαιτέρω προς το τέλος, χωρίς να έχει αντίκρυσμα, μειώνοντας στο τελικό 95-87.

Δεκάλεπτα: 17-25, 29-54, 52-72, 87-95

ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ: Πέντε παίκτες της Εθνικής Εφήβων βοήθησαν στο «ξέσπασμα» των πρώτων 25 λεπτών, με τον Παναγιώτη Παγώνη να σημειώνει double double 19 πόντων και 10 ριμπάουντ, τους Λευτέρη Λιοτόπουλο και Νεοκλή Αβδάλα να ακολουθούν με 15 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ανδρέας Πατρίκης και 11 πρόσθεσε ο Στέφανος Πάρταλης.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική είχε ένα τεράστιο πλεονέκτημα 18 κατοχών υπέρ της (4-13 επιθετικά ριμπάουντ και 22-13 λάθη), το οποίο δύσκολα θα μπορούσε να υπερβληθεί από οποιονδήποτε αντίπαλο.