26 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Dangubic stole the ball!

Ένα μεγάλο κλέψιμο του Ντάγκουμπιτς 18'' πριν από το φινάλε διασφάλισε ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη που πέτυχε μέσα στο Μιλάνο ο Ερυθρός Αστέρας (91-88), ο οποίος προηγήθηκε ακόμα και με διαφορές 17 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Η ιταλική ομάδα προσπάθησε στο δεύτερο μέρος να πετύχει την ολική ανατροπή, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να περάσει μπροστά και τελικά υπέστη την έβδομη ήττα στους τελευταίους οκτώ αγώνες της.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε φουριόζος και έβαλε πολύ δύσκολα στο Μιλάνο από την αρχή. Με καλή άμυνα και εξαιρετική ευστοχία στην επίθεση, όπου οι Φελντέιν, Άντιτς έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι, προηγήθηκε με 13-4 στο 4' και 20-6 στο 6' αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να κυνηγούν από πολύ νωρίς στο σκορ. Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι άρχισε από νωρίς τις αλλαγές προσπαθώντας να ελέγξει την κατάσταση, όμως οι παίκτες του Αστέρα ήταν πολύ εύστοχοι και προηγήθηκαν με 29-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και 40-23 στο 15'.

Κάπου εκεί το Μιλάνο άρχισε να δείχνει τα πρώτα σημάδια αντίδρασης. Βελτίωσε την άμυνά του, καθώς το δίδυμο Καλνιέτις-Τσιντσαρίνι στην περιφέρεια πίεσε αποτελεσματικά, και με τον Μπέρτανς να παίρνει "φωτιά", έτρεξε ένα εκπληκτικό 15-0 μέσα στα επόμενα τέσσερα λεπτά, μείωσε στους 3 πόντους (38-41) και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι, το οποίο ωστόσο είχε γίνει ντέρμπι.

Ο Αστέρας διατήρησε την αυτοκυριαρχία του και με καλάθια των Ντάγκουμπιτς και Νταβίντοβατς έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 45-40, ενώ στην τρίτη περίοδο ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (55-45 στο 25') βρίσκοντας λύσεις από τον Φελντέιν, τον Λεσόρ, αλλά και τον Μπιέλιτσα. Με τον Μπέρτανς να είναι "ζεστός", τον Τσιντσαρίνι να βοηθά αποφασιστικά και στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Μ΄Μπαγέ να έχει ανέβει πολύ, το Μιλάνο κατάφερε ξανά να κλείσει την ψαλίδα και να μειώσει στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-61).

Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να εξελιχθεί σε θρίλερ για γερά νεύρα. Τα τρίποντα των Μπιέλιτσα, Λάζιτς και Ντάγκουμπιτς έφεραν και πάλι τον Αστέρα μπροστά με +8 (72-64) στο 34', όμως το Μιλάνο είχε και πάλι τις απαντήσεις κυρίως με τους Μ'Μπαγέ, Μπέρτανς και Τσιντσαρίνι. Στο 38΄μείωσε ξανά στον πόντο με δύο βολές του Γκουντάιτις (80-81) παίζοντας χωρίς Αμερικανούς στην πεντάδα του, αφού ο Πιανιτζάνι είχε προτιμήσει να πάει σε σχήματα με... καμικάζι στην άμυνα, και 57'' πριν από το φινάλε με τρίποντο του Μίτσοφ ισοφάρισε για πρώτη φορά στον αγώνα (83-83)!

Ο Αστέρας, όμως, ήταν και πάλι ψύχραιμος. Ο Φελντέιν στην αμέσως επόμενη επίθεση έκανε το 85-83, ενώ στη συνέχεια ο Ντάγκουμπιτς έκανε το πιο καθοριστικό κλέψιμο του αγώνα πάνω στον Καλνιέτις κι έδωσε τη δυνατότητα στον Μπιέλιτσα να κερδίσει δύο βολές και να κάνει το 87-83 ενώ απέμεναν 16'' για το τέλος. Το νέο τρίποντο του Μίτσοφ 9'' πριν από τη λήξη έδωσε και πάλι ελπίδες στο Μιλάνο, όμως ο Φελντέιν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και διατήρησε το προβάδισμα του Ερυθρού Αστέρα ως το τέλος, καθώς οι παίκτες του ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ: Μπορεί ο Ντάγκουμπιτς να έκανε το κλέψιμο του αγώνα, όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν θα έφτανε στο σημείο να διεκδικήσει τη νίκη, αν δεν είχε τους Φελντέιν και Μπιέλιτσα. Η συμβολή τους στη διατήρηση του προβαδίσματος της ομάδας τους τις στιγμές που το Μιλάνο προσπαθούσε να πετύχει την ολική ανατροπή ήταν καθοριστική, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα έβαλαν και όλες τις βολές.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Μιλάνο πήρε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, έκανε λιγότερα λάθη, είχε τις ίδιες ασίστ (από 17) με τον Αστέρα, αλλά και το ίδιο ποσοστό στα τρίποντα (40%). Γιατί έχασε; Διότι ήταν άστοχο στα δίποντα (46%), τομέας όπου ο Ερυθρός Αστέρας είχε ποσοστό 57%.