15.8 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Δάφνη-Πανελευσινιακός: Τα απίθανα buzzer beater Κερασοβίτη και Έξαρχου και η ένσταση των «σταχυοφόρων» (vid)

Παιχνίδι διαφήμιση για τη National League 1 έλαβε τόπο χθες (13/4) στο «Μ.Μουρούτσος» με την Δάφνη να κερδίζει στη δεύτερη παράταση τον Πανελευσινιακό με 94-91 και με 2-1 νίκες να προκρίνεται στην ημιτελική φάση.

Ο Γιώργος Κερασοβίτης με κλέψιμο και coast to coast ισοφάρισε σε 75-75 στο τέλος της κανονικής περιόδου, ενώ ο Κωνσταντίνος Έξαρχος με απίθανο τρίποντο με ταμπλό, έγραψε το 84-84 και έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι κατέθεσαν ένσταση για «εκπρόθεσμο καλάθι» του Κερασοβίτη στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αναφέροντας πως θέση τους είναι να «οι αγώνες να κρίνονται στις 4 γραμμές του παρκέ, αλλά δεν μπορούμε να ανεχτούμε την όποια αδικία εις βάρος του Πανελευσινιακού».

Δείτε το video όπως το μετέφερε το «BASKET AO DAFNIS» αλλά και η ανακοίνωση του Πανελευσινιακού:

«Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στη Δάφνη, μετά από δύο παρατάσεις, στις οποίες θεωρούμε ότι δεν έπρεπε να φτάσουμε μιας και υπάρχει ξεκάθαρα εκπρόθεσμο καλάθι στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα που έφερε την ισοφάριση για τους αντιπάλους μας. Έχει κατατεθεί ένσταση, ως όφειλε η ομάδα μας να κάνει.

Φέτος, σε ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα, είχαμε ένα δύσκολο ταξίδι, όπως εξελίχθηκε με τους πολλούς και σημαντικούς τραυματισμούς, όμως στο τέλος η ομάδα πέτυχε το στόχο της, μπήκε στα play off ανόδου δείχνοντας ότι αποτελεί μια υπολογίσιμη δύναμη, όπως απέδειξε σήμερα απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο.

Συνεχίζουμε δυνατά με το βλέμμα πάντα ψηλά!

Στο πρώτο σχόλιο η επίμαχη φάση. Θέση μας είναι ότι οι αγώνες πρέπει να κρίνονται στις 4 γραμμές του παρκέ, αλλά δεν μπορούμε να ανεχτούμε την όποια αδικία εις βάρος του Πανελευσινιακού.

Συγχαρητήρια σε όλη την Ομάδα για την προσπάθεια!».

*Η φωτογραφία προέρχεται από την επίσημη σελίδα της ΕΟΚ (basket.gr)