23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

(Δ’ Όμιλος) Μεξικό – Μαυροβούνιο 71-91: “Ισοπεδωτική” η παρέα του Βούτσεβιτς

Με σόου του Νίκολα Βούτσεβιτς ο Μαυροβούνιο έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στο Μεξικό, παίρνοντας εύκολα τη νίκη με 91-71 και μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Μαυροβούνιος σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση κάνοντας double double με 27 πόντους (8/12 διπ., 3/3 τριπ), ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ.

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Νίκολα Ιβάνοβιτς με 14 και Κέντρικ Πέρι με 12π. Από τους Λατίνους οι Κρουζ με 16, Ιμπάρα με 13 και Χέμες με 12 ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν.

Το ματς

Με ορεξάτο τον Νίκολα Βούτσεβιτς (6π.), το Μαυροβούνιο μπήκε δυνατά κόντρα στο Μεξικό, μιας και στο 4’ είχε πάρει ελαφρύ προβάδισμα (4-9), αλλά οι Λατίνοι αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα, ενώ πήραν τα ηνία με 14-12 με τρίποντο του Κρουζ στο 7’, τρέχοντας ένα σερί 12-6.

Όμως οι Βαλκάνιοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Νεμάνια Ράντονιτς πήραν ξανά την πρωτοκαθεδρία (17-19), αλλά ο Γκουτιέρες έφερε το ματς στα ίσα και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στην απόλυτη ισορροπία.

Το Μαυροβούνιο συνέχισε να κρατά το ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 12’ είχε ένα μικρό προβάδισμα (20-23), αλλά το Μεξικό με τους Γκουτιέρες και Καμάτσο να αναλαμβάνουν δράση και πήραν εκ νέου την πρωτοκαθεδρία με 29-26.

Παρόλα αυτά οι Ιβάνοβιτς και Βούτσεβιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με ένα 0-5 έβαλαν μπροστά το Μαυροβούνιο (29-31) στο 15’ και μάλιστα το αύξησαν 2:35 πριν το τέλος του ημιχρόνου (33-39), πατώντας μάλιστα το… γκάζι και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μπόσκο Ράντοβιτς να προηγείται με 39-48.

Το Μαυροβούνιο συνέχισε να είναι… ασταμάτητη και στην 3η περίοδο, μιας και ανέβασε το προβάδισμα της και σε διψήφια επίπεδα (39-51) στο 22’ με τον Βούτσεβιτς και οι Βαλκάνιοι έδειχναν την ανωτερότητα τους μέσα στην αναμέτρηση.

Έχοντας ως όπλο το περιφερειακό σουτ (10/22 τρίποντα) το σύνολο του Ράντοβιτς δεν είχε κανένα πρόβλημα για να επιβάλει ολοκληρωτικά το παιχνίδι της και σε συνδυασμό με την υπεροχή της στα ριμπάουντ κρατούσε εύκολα το «μαξιλαράκι» που δημιούργησε και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 58-68.

Παρόλα αυτά το Μεξικό προσπάθησε να μην… παραδώσει τα όπλα και κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Στο 33’ μείωσε στους 7 (67-74) και ήθελε να αλλά αυτό δεν κράτησε και πολύ, καθώς ο Μαυροβούνιο πάτησε «γκάζι» και έτσι μπήκε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο επικρατώντας με 91-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-48, 58-68, 71-91