19.2 C

(Δ’ Όμιλος): Αίγυπτος – Μεξικό 100-72: Έκλεισε τον όμιλο με ψηλά το κεφάλι (pic + vids)

Η Αίγυπτος με την τριάδα Αμίν, Γκάρντνερ και Μάρει να κάνει την διαφορά, πήρε μια άνετη νίκη επί του Μεξικού με 100-72. Παρά τα 18 λάθη, η διαφορά σε ευστοχία και στα ριμπάουντ ήταν εμφανής και ήταν τα στοιχεία που έκριναν το ματς. Η ομάδα από την Αφρική κλείνει τον όμιλο με μια νίκη και συνεχίζει για τους αγώνες 17-32.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Αίγυπτο σε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό προηγούμενη με 20-14 στα πρώτα 7 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Αμίν μπήκε δυνατά με 7 πόντους. Οι Αιγύπτιοι ήθελαν να κλείσουν τον όμιλο με νίκη και για αυτό μπήκαν φουριόζοι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 30-16.

Οι Αφρικανοί είχαν πατημένο το γκάζι και στη δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο 7-0, αναγκάζοντας τον προπονητή του Μεξικού να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 59-35 με την Αίγυπτο να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να τα βάζει από παντού, την ίδια ώρα που το Μεξικό είναι αρκετά άστοχο από τη γραμμή του τριπόντου. Οι Αμίν και Γκάρντνερ ήταν απολαυστικοί στο ημίχρονο με 15 πόντους έκαστος.

Το Μεξικό, στην τρίτη περίοδο προσπαθεί να μειώσει και να φανεί λίγο ανταγωνιστικό με την διαφορά στους 20 (66-46). Η Αίγυπτος δεν αφήνει περιθώρια στο Μεξικό και με το που βλέπει ότι έχουν σοβαρευτεί, πιέζει και ξανά ανεβάζει την διαφορά στους 24 (70-46). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώνεται στο 77-56, με την Αίγυπτο να ελέγχει το ματς παρά την βελτίωση των Μεξικανών επιθετικά.

H τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική με το ματς να έχει κριθεί προ πολλού. Η Αίγυπτος πήρε τα διπλάσια ριμπάουντ από το Μεξικό και νίκησε 100-72. Κλείνει καλά τον όμιλο με νίκη και συνεχίζει τώρα για τους αγώνες 17-32.