19.6 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

(Δ’ όμιλος): Αίγυπτος – Λιθουανία 67-93: Πολύ άνετη νίκη και πρωτιά στον όμιλο

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, η Λιθουανία επιβλήθηκε από την αρχή της αναμέτρησης επί της Αιγύπτου η οποία δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω από το να πλησιάσει για λίγο στο σκορ τους νικητές. Με αυτή την νίκη, η εθνική από την Ευρώπη πήρε την πρώτη της νίκη και έφτασε στην κορυφή του ομίλου

Η Λιθουανία πήρε τα ηνία του αγώνα από την έναρξή του και γρήγορα δημιούργησε διαφορά που ξεπερνούσε το double score. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η Αίγυπτος άρχισε να ανεβάζει στροφές και μείωσε την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους 12 πόντους (34-46).

H χώρα από την βόρεια Αφρική συνέχισε να πιέζει και στην αρχή της τρίτης περιόδου φτάνοντας το σκορ στο 42-50 αλλά έπειτα άρχισε ξανά η Λιθουανία να έχει τον ρόλο του κυρίαρχου και προς το τέλος της περιόδου άρχισε να διευρύνει παραπάνω την διαφορά, φτάνοντας μέχρι και τους 18 πόντους (52-70, 0:38 πριν το τέλος της τρίτης).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε σε πολύ μεγάλες διαστάσεις και τον αγώνα να λήγει 67-93

Πολύ καλή παρουσία από τον Γιόνας Βαλανσιούνας και τον Μαργίρις Νορμάντας οι οποίοι σημείωσαν 15 και 18 πόντους αντίστοιχα ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν στο επιθετικό κομμάτι οι Ασέμ Μάρεϊ και Αμρ Ελ Γκεντί, με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 22-20, 19-24, 14-23