25.4 C
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024

Χασανίδης: «Συγκεντρωμένοι και πιστοί στο πλάνο»

Ο Άρης ξεκινά σήμερα (17/05, 17:15, ΕΡΤ3) τις υποχρεώσεις του στα play-offs της Basket League, αντιμετωπίζοντας στην Πάτρα τον Προμηθέα.

Την πρόκριση στην ημιτελική σειρά θα πάρει η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες και ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί την ερχόμενη Δευτέρα (20/05, 20:15) στο «Nick Galis Hall».

Για την αναμέτρηση αυτή αναφέρθηκε ο βοηθός του Γιάννη Καστρίτη, Χρήστος Χασανίδης, όπου σημείωσε τα εξής:

«Ξεκινά για μας η πιο κρίσιμη περίοδος του ελληνικού πρωταθλήματος, η οποία θα κρίνει τη θέση μας στη φετινή σεζόν. Έχουμε απέναντί μας έναν πολύ καλό αντίπαλο. Ο Προμηθέας έχει δείξει σε όλη η διάρκεια της σεζόν, σε Ελλάδα και Ευρώπη, ότι είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα, με βάθος στο ρόστερ της.

Για μας το ζητούμενο είναι να έχουμε σταθερότητα στην απόδοσή μας και ρυθμό στο παιχνίδι μας, μετά από μία μακρά απραξία το τελευταίο διάστημα, η οποία διακόπηκε στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Για να κερδίσουμε στην Πάτρα, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά και πιστοί στο πλάνο μας, ιδιαίτερα στην άμυνα, αφού ο αντίπαλος διαθέτει πολλές εστίες κινδύνου».