19.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Χάποελ Ιερουσαλήμ-Περιστέρι 61-76: Αρνείται να αποκλειστεί η ομάδα του Σπανούλη (Vids+Pics)

Για την 5η αγωνιστική της φάσης των ''16'' του BCL, το Περιστέρι «απέδρασε» με τεράστιο «διπλό», επικρατώντας της Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Ουγγαρία με σκορ 76-61 παίζοντας «μυθική» άμυνα και θα εξαντλήσει τις ελπίδες πρόκρισης του στην επόμενη φάση την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Τενερίφη. Στο 2-3 πλέον οι Περιστεριώτες που θέλουν να κάνουν την ολική επιστροφή από το 0-3.

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση κόντρα στους ''Ισραηλινούς'' παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και 8 πόντων(13-5), προτού οι τυπικά γηπεδούχοι στην άδεια ''Σαβάρια Αρένα'' της Σομπατέλι, βγάλουν αντίδραση και πλησιάσουν στον ένα πόντο με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου(17-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χάποελ μπήκε με καλύτερο ρυθμό και πήρε προβάδισμα 6 πόντων(30-24) ολοκληρώνοντας ένα μίνι σερί 14-7 υπέρ της. Κατόπιν εσπευσμένων τάιμ άουτ του προπονητή των φιλοξενούμενων, το Περιστέρι άρχισε να παίζει πιο ορθολογικά στην επίθεση και πιο σκληρά στην άμυνα. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα των Δυτικών προαστείων, «τρέχοντας» ένα δικό της εμφατικό επιμέρους 14-3 ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και με «μπροστάρη» τον Τζο Ράγκλαντ οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το προβάδισμα στην τιμή των 7 πόντων(44-37).

To Περιστέρι θέλησε να συγκρατήσει το μομέντουμ του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και τα κατάφερε περίφημα, ελέγχοντας τον ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνεχώς απαντήσεις στην εκάστοτε προσπάθεια αντεπίθεσης της ομάδας του Ηλία Καντζούρη και με τον Ράγκλαντ σε εξαιρετική βραδιά οδηγήθηκαν στη τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα πόντων 5 πόντων (59-54), με κύριο όπλο τους την άμυνα.

Στη τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπήκαν «με το μαχαίρι στα δόντια» και έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν μία σπουδαία νίκη, καθώς αποσπάστηκαν πρώτη φορά και με διψήφια τιμή (67-55) με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Τα τελευταία λεπτά ήταν υποδειγματικά για το Περιστέρι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 76-61 υπέρ των φιλοξενούμενων. Πλέον η ομάδα του λεκανοπεδίου αναμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα και την Τενερίφη την επόμενη αγωνιστική στην έδρα του για να ολοκληρώσει το «θαύμα» της πρόκρισης στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Περιστερίου δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον «πληθωρικό» Τζο Ράγκλαντ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, 10 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, παίζοντας κομβικό ρόλο στην επικράτηση της ομάδας του.

Επάξιος συμπαραστάτης του ήταν ο «διπλός» Τρέβορ Τόμπσον που πέτυχε 10 πόντους, μάζεψε 11 ριμπαόυντ και «μοίρασε» 3 τάπες.

Σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε και ο Νέιτ Ρένφρο που τελείωσε τη βραδιά με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 «κοψίματα».

Το «καρέ» για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κλείνει ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ ο οποίος με την παραμονή του στο παρκέ η ομάδα του ήταν στο +25, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στο τέλος. Παράλληλα ο γκαρντ του Περιστερίου πέτυχε 15 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ, μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο.