17.5 C

Χάποελ Χολόν-ΑΕΚ 79-68: Χωρίς διάθεση και πλέον..αρχίζουν τα δύσκολα (Vid+Pics)

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην Ουγγαρία, γνωρίζοντας την ήττα από την Χάποελ Χολόν με σκορ 79-68, σε παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της φάσης των ''16'' του BCL. Ο «δικέφαλος» παρότι μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε έναν «σούπερ» Ραντλ, δεν απέφυγε την 2η ήττα του στον όμιλο και η υπόθεση «πρόκριση» δυσκολεύει.

Στην Ουγγαρία και στο κεκλεισμένων των θυρών γήπεδο της Σομπατέλι, η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από την Χάποελ Χολόν, σε μία αναμέτρηση όπου οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με καλύτερο ρυθμό. Παρότι οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 3 πόντους (26-23), η ομάδα από το Ισραήλ έκανε την αντεπίθεση της. Με ένα 26-7 σερί από τα τέλη του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι τα τέλη του δεύτερου, η Χάποελ έφερε «τούμπα» το ματς και το 23-14 υπέρ της ΑΕΚ το μετέτρεψε σε 40-30 υπέρ της.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-38 για την Χάποελ Χολόν, με τους γηπεδούχους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 23-12 για το συγκεκριμένο διάστημα υποδηλώνει το «βραχυκύκλωμα» της ομάδας του Ηλία Ζούρου επιθετικά, αλλά παράλληλα και την αμυντική της αδράνεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χάποελ ήλεγχε το παιχνίδι, χωρίς να επιτρέπει στην ΑΕΚ να πλησιάσει πιο απειλητικά στο σκορ. Παρά τα απανωτά timeout του Ηλία Ζούρου και τις οδηγίες σε έντονο ύφος από τον Έλληνα τεχνικό, η ομάδα από το Ισραήλ ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων(60-51), αποκτώντας σαφές προβάδισμα ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ θέλησε να «πατήσει» πάνω στο ''καλό'' αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το πρόβλημα σε δημιουργία και εκτέλεση έδειξε να παραμένει. Οι γηπεδούχοι, παρά την προσπάθεια του «δικέφαλου» στο τέλος και τον εξαιρετικό Τσέισον Ραντλ που βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά, κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 79-68 και έκαναν την «παρθενική» τους νίκη στον όμιλο. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ συνεχίζει με 0-2 στον όμιλο, με την υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την Χάποελ Χολόν ήταν ο Νέτανελ Άρτζι που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την ΑΕΚ ξεχώρισε «εκρηκτικός» Τσέισον Ραντλ που πέτυχε 22 πόντους, μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ ενώ είχε και 2 κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Καθοριστική για την έκβαση του ματς ήταν η δημιουργία. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφατικά καλύτεροι στην κυκλοφορία της μπάλας, καθώς είχαν 21 ασίστ για μόλις 9 λάθη, τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε 9 ασίστ για 15 λάθη αντίστοιχα.

Την επόμενη αγωνιστική (6/2-19:30) η ΑΕΚ υποδέχεται την Μούρθια.

Τα δεκάλεπτα: 23-26/46-38/60-51/79-68