22.3 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Buzzer beater Σλούκας!

Στην τελευταία βραδιά της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, μια εντελώς αδιάφορη βραδιά, αφού τα πάντα είχαν κριθεί από την Πέμπτη, ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που έκλεψε την παράσταση. Με ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο έριξε στο καναβάτσο τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο της Φενερμπαχτσέ.

Ο Ολυμπιακός με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε την Νταρουσάφακα και χειροκροτήθηκε από τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, ενώ με νίκες έκλεισαν την κανονική περίοδο η Μπάγερν και η Μπαρτσελόνα.

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να ξεπεράσει την αρχική παγωμάρα, αλλά μετά ξέσπασει πάνω στην Νταρουσάφακα. Νίκησε εύκολα με 99-74 και διασκέδασε τις εντυπώσεις από τον αποκλεισμό του από τα πλέι οφ.

Στην Κωνσταντινούπολη η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάλεψε σκληρά για να σπάσει το εντός έδρας αήττητο της Φενερμπαχτσέ και να κλείσει τη σεζόν με μια νίκη γοήτρου, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Κώστα Σλούκα. Ο διεθνής μας γκαρντ με τρίποντο στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στη Φενέρ (78-75) και της επέτρεψε να παραμείνει αήττητη στο γήπεδό της, ενώ ήταν συνολικά εξαιρετικός τελειώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους και 4/6 τρίποντα.

Στο Μόναχο η Μπάγερν με πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ουίλιαμς νίκησε πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ την Γκραν Κανάρια με 84-77.

Στη Βαρκελώνη η Μπαρτσελόνα "καθάρισε" στο τέλος τη Χίμκι (83-74), η οποία έπαιζε χωρίς τον Σβεντ και πάλεψε όσο μπορούσε.