26.8 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Black… Panther! (vids)

Ο Ταρίκ Μπλακ έβαλε στα καλάθια τους ψηλούς της Νταρουσάφακα και οδήγησε τη Μακάμπι σε εύκολη νίκη επί της Νταρουσάφακα στο Τελ Αβίβ με 77-58. Ήταν η έκτη νίκη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια και χάρη σε αυτήν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εξακολουθεί να ελπίζει ότι θα προλάβει τα πλέι οφ.

Η Μακάμπι επέβαλε με το καλημέρα το ρυθμό της φροντίζοντας να μη δώσει δικαιώματα στη Νταρουσάφακα. Με τον Ταρίκ Μπλακ να κυριαρχεί μέσα στις ρακέτες προηγήθηκε με 9-0 στο ξεκίνημα, ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο στην πρώτη περίοδο, διότι ήταν πολύ άστοχη από την περιφέρεια. Συν τοις άλλοις ο Τζέρεμι Έβανς προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνά της (πέτυχε τους 12 από τους πρώτους 14 πόντους της Νταρουσάφακα), με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 18-10.

Στο δεύτερο ο Μάικλ Ρολ βγήκε μπροστά ως μια αξιόπιστη επιθετική λύση στην περιφέρεια και η Μακάμπι ξέφυγε με 34-16 στο 17' παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Η Νταρουσάφακα είχε πολύ κακές επιλογές και ήταν πολύ άστοχη στις προσπάθειές της, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πλησιάσει και να ακολουθεί από μακριά στο σκορ. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 38-23 στο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε ξεφύγει πολύ περισσότερο αν σούταρε λίγο καλύτερα από το 2/15 τρίποντα που είχε στο πρώτο μέρος.

Η Μακάμπι συνέχισε να κυριαρχεί και στην τρίτη περίοδο, με καλή άμυνα και με τον Μπλακ να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, στο 25' το σκορ έγινε 51-27, όμως στο επόμενο πεντάλεπτο η Μακάμπι κόλλησε, κυρίως εξαιτίας της μεγάλης αστοχίας της από την περιφέρεια. Η Νταρουσάφακα με τον Έβανς να είναι σταθερά καλός και τον Τόνι Ντάγκλας να ανεβάζει την απόδοσή του κατάφερε να κλείσει λίγο την ψαλίδα και με σερί 12-4 μείωσε 55-39 στο 29'.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 57-41 και στο τελευταίο η Μακάμπι απλώς φρόντισε να συντηρήσει αυτή τη μεγάλη διαφορά βρίσκοντας λύσεις από παίκτες όπως ο ΝτιΜπαρτολομέο, ο Κοέν και ο Τάιους. Η Νταρουσάφακα δεν μπορούσε να επιχειρήσει ανατροή και ο αγώνας έληξε με άνετη νίκη της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο ΣΤΥΛΟΒΑΤΗΣ: Ο Ταρίκ Μπλακ έκανε τη διαφορά για τη Μακάμπι στα σημεία που παιζόταν ο αγώνας, κυριαρχώνας μέσα στις ρακέτες. Σκόραρε 17 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (7/7 δίποντα), ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μακάμπι κέρδισε πολύ εύκολα, παρόλο που σούταρε μόλις 5/29 τρίποντα! Αν ήταν στοιχειωδώς εύστοχη, πού θα είχε πάει η διαφορά;