20.6 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Black out η Ορλαντίνα και νίκη για την Τορίνο (vids)

Με δύο αγώνες άρχισε η δράση σήμερα στο πρωτάθλημα Ιταλίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της οποίας η... πρεμιέρα έγινε χθες με τον αγώνα Αβελίνο-Καντού (86-71). Τα βλέμματα επικεντρώθηκαν στον αγώνα της Κάπο ντ' Ορλάντο με την Τορίνο, καθώς κρίθηκε στο νήμα.

Οι δύο ομάδες ήταν σαν να μοιράστηκαν τα ημίχρονα. Στο πρώτο μισό του αγώνα η Κάπο ντ' Ορλάντο ήταν καλύτερη και είχε ένα σταθερό προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο η Τορίνο ήταν αυτή που βγήκε μπροστά. Το επιμέρους 14-23 στο τρίτο δεκάλεπτο την ξαναέβαλε στο παιχνίδι μετά το 44-32 του εικοσαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο τελευταίο τρίλεπτο, με το 70-67 (37'30'') να γίνεται 70-73.

Η Κρεμόνα πήρε μια νίκη χωρίς άγχος εκτός έδρας από την Πέζαρο και σφραγίστηκε με το τελικό 68-79. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Ομογκμπό να σημειώνει 21 πόντους και να μαζεύει 18 ριμπάουντ (!) και τους Μίκα - Μουρ από 19 με τον δεύτερο να μαζεύει και 13 ριμπάουντ από τα συνολικά 51 που μάζεψε η ομάδα του, απέναντι στα 35 των φιλοξενούμενων. Ο Τζόνσον - Όντομ με 20 πόντους  και 6 ασίστ και ο Σιμε με 17 και 10 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι της Κρεμόνα. Κι επειδή είπαμε για τα ριμπάουντ να πούμε και για τις τελικές πάσες: Στις 21 σταμάτησαν οι νικητές, στις 9 έμειναν οι ηττημένοι.