22.5 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Black out η Λοκομοτίβ, βήμα προς τον τελικό η Μάλαγα

H Oυνικάχα Μάλαγα έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στον τελικό του EuroCup, αφού επιβλήθηκε 73-57 της Λοκομοτίβ Κούμπαν του Ίαν Βουγιούκα στη Ρωσία στον πρώτο αγώνα της σειρά των πλέι οφ. Ο επόμενος αγώνας θα γίνει στις 17 Μαρτίου στην Ισπανία. Ο Έλληνας σέντερ είχε 1πόντο, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 15'28''.

Η Ουνικάχα Μάλαγα μπήκε να αγωνιστεί με δεδομένη την απουσία του αρχηγού της, Κάρλος Σουάρεθ, που υπέφερε από γαστρεντερίτιδα.

Μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο έχασε και τον Ντέγιαν Μούσλι, ο οποίος έφυγε με ενοχλήσεις στον αστράγαλο μετά από μια προσγείωση στο παρκέ.

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν είχε την έδρα και μπήκε στο παιχνίδι με ένα 19-10 (8’). Και όμως όλα άλλαξαν στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι Ισπανοί πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο (29-30), βρέθηκαν να χάνουν με τέσσερις λίγο πριν τραυματιστεί ο Μούσλι (39-35) και λίγο μετά (42-38, 24’20’’), αλλά κατάφεραν και να «γυρίσουν» για τα καλά το παιχνίδι. Άμυνα και ριμπάουντ ήταν από τα κλειδιά, ενώ το χεράκι της έβαλε και η Λοκομοτίβ Κούμπαν, η οποία έπαθε ένα ωραιότατο black out: Από το 44-46 (28'30'') το σκορ έφτασε στο 44-57 (33') και ουσιαστικά ο αγώνας κάπου εκεί έληξε, αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντεπιτεθούν, με το τελικό 57-73 να συνοδεύει τον αγώνα.