16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

BCL: Βλέμμα και σουτ… μαχαιριές του Ράιτ – Φόρμαν λύτρωσαν τη Μπάμπεργκ (vid)

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι των προκριματικών του BCL και στους τέσσερις ομίλους μέχρι τώρα ήταν αυτό στη Λισαβόνα μεταξύ της Μπάμπεργκ και της Μπουντιβέλνικ. Οι Γερμανοί πανηγύρισαν τη νίκη με 97-94 στην παράταση και προκρίθηκαν στον τελικό όπου αύριο (25/9) θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα Μπενφίκα για μια θέση στους ομίλους.

Οι Ουκρανοί κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους στη λήξη του κανονικού αγώνα, αλλά το σύστημα που βγήκε για τη Μπάμπεργκ μετά το τάιμ άουτ έφερε τον Τσέχο διεθνή Γιάρομιρ Μπόχατσικ σε θέση βολής και αυτός ισοφάρισε σε 82-82.

Τελειώνοντας η παράταση οι δύο ομάδες ήταν στο 94-94, αλλά κάπου εκεί ο κορυφαίος του γηπέδου Τζάστιν Ράιτ Φόρμαν... κουράστηκε να παίζει. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σηκώθηκε με... φονικό βλέμμα και ίδιο σουτ, ευστόχησε στο πέμπτο του τρίποντο στο ματς, έφτασε τους 33 πόντους, διαμόρφωσε το τελικό 97-94 και έστειλε την ομάδα του στον τελικό.