21.6 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

BCL: Την… γλίτωσε στο τέλος η Βόννη, άντεξε στην ανατροπή της Ρίτας! (pics+vids)

Η Βόννη στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε άτρωτη, έφτασε να προηγείται μέχρι και για 22 πόντους διαφορά, η ομάδα της Ρίτας έκανε την ολική ανατροπή, μην μπορώντας όμως να φτάσει εν τέλη στη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται στο ύψος τους στο τέλος και να επικρατούνε με 86-79. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Τάισον Ουόρντ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες. Πλέον η Βόννη έφτασε στο 3-0 (1η θέση) με την Ρίτας να πέφτει στο 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πραγματικά ότι ήθελαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 9-2, ενώ έφτασαν στο +14, πριν το δεκάλεπτο λήξει 28-16 υπέρ τους.

Επίδειξη δύναμης από την ομάδα της Βόννης, η οποία με άλλους οχτώ συνεχόμενους πόντους, στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφτασε την υπέρ της διαφορά στο +20 (36-16). Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου η Ρίτας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά πριν το ημίχρονο. Τα κατάφερε κατά ένα μικρό ποσοστό καθώς μείωσε στο -15, με το σκορ της ανάπαυλας να είναι 54-39 υπέρ των Γερμανών, συνεπώς οι γηπεδούχοι είχαν να ανέβουν ένα βουνό για να μπούνε δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα από το Βίλνιους εμφανίστηκε εμφανώς βελτιωμένη. Βάζοντας σε μία τάξη την άμυνά της μπόρεσε και ροκάνισε τη διαφορά. Με τους Μάρκους Φόστερ και Μαργίρις Νορμάντας να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, η Βίλνιους (2') πριν το τέλος της περιόδου μείωσε στους έξι (63-57) πριν λήξει το δεκάλεπτο στο 66-59 υπέρ της Βόννης.

Οι μόλις δώδεκα πόντοι (28 και 26 στις υπόλοιπες δύο περιόδους) που πέτυχε η Βόννη στην τρίτη περίοδο αποδεικνύουν περίτρανα την βελτίωση των γηπεδούχων στην άμυνα. Βρήκαν λύσεις στο μαρκάρισμα του Τάισον Ουόρντ που κινούσε τα νήματα από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Η καλή εικόνα της Ρίτας συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μάλιστα όχι απλά συνεχίστηκε, αλλά και με ένα επιμέρους σερί 14-6 έκανε την απόλυτη ανατροπή! Με μόλις (4') πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι Λιθουανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 73-72. Έκτοτε οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Με το σκορ να βρίσκεται στο 79-79, η Ρίτας φάνηκε σαν να την κατέβαλλε η κούραση, από την προσπάθεια της ανατροπής , υποπέφτοντας σε λάθη και χαμένα σουτ. Η ομάδα της Βόννης, που μέχρι εκείνο το σημείο έμοιαζε να τα έχει χαμένα, εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία. Σημείωσε εφτά αναπάντητους πόντους γλιτώνοντας στο τέλος μία ήττα που στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε αδύνατο να χάσει. Έτσι η γερμανική ομάδα έφτασε στο 3-0 στον όμιλο με την Βίλνιους Ρίτας να πέφτει στο 1-2.