15.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

BCL: «Βόμβα» της Σάσσαρι με «διαστημικό» Χαραλαμπόπουλο, στην «εκπνοή» η Γαλατά, με το «δεξί» Καρσίγιακα και Χάποελ Χολόν (Vids)

Για την φάση των play in του BCL, η Σάσσαρι με «σούπερ» Βασίλη Χαραλαμπόπουλου «πάτησε» την Σολέ εκτός έδρας, επικρατώντας με σκορ 93-72 και βρίσκεται μία ανάσα απο την επόμενη φάση της διοργάνωσης. «Επεισοδιακό» διπλό έκανε η Γαλατασαράι στην έδρα της Τόρτονα επικρατώντας στο τέλος με σκορ 71-70 και είναι αγκαλιά με την πρόκριση. Η Καρσίγιακα έκανε το 1-0 επί της Μπρέογκαν με σκορ 89-85, το πλεονέκτημα έδρας διατήρησε και η Χάποελ Χολόν που επιβλήθηκε της Οστάνδης με σκορ 80-70.

Με έναν «εξωπραγματικό» Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, η 3η του 4ου ομίλου Σάσσαρι (2-4) «έσπασε» εμφατικά την έδρα της 2ης του 3ου ομίλου Σολέ (3-3). Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με το πόδι «κολλημένο στο γκάζι» και διέψευσαν κατά κράτος τον ρόλο του αουτσάιντερ που τους είχε αποδωθεί πριν το τζάμπολ. Ξεδιπλώνοντας τις επιθετικές τους αρετές οι «Ιταλοί» βρέθηκαν να προηγούνται στην ανάπαυλα με +18 (52-34).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να κάνουν περισσότερο διαχείρηση των μόνιμα διψήφιων διαφορών τους. Η Σάσσαρι πήρε τελικά το σπουδαίο διπλό με σκορ 93-72, έσπασε την έδρα της Γαλλικής Σολέ και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στους 16 της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για την Σάσσαρι ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, με τον Έλληνα φόργουορντ να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

Την επόμενη Τετάρτη (10/1) η Σάσσαρι υποδέχεται την Σολέ στην Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 16-25/34-52/51-77/72-93

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Η εντυπωσιακή στη φάση των ομίλων Τορτόνα (5-1) που τερμάτησε 2η στον 8ο όμιλο, υποδέχθηκε την 3η του 7ου ομίλου Γαλατασαράι (3-3). Το παιχνίδι εξελίχθηκε με τους δύο αντιπάλους να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και με προτεραιότητα την άμυνα. Το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαφορά δύο κατοχών (37-33) με εξαιρετική αμυντική προσήλωση.

Στο τέλος οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι, όμως με περίτεχνο καλάθι δύο πόντων του Ντέιβιντ Μακόρμακ 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Γαλατασαράι πήρε το προβάδισμα και τελικά την μεγάλη νίκη με σκορ 71-70. Πλέον οι Γαλατασαράι βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους «16» και θα έχει την δυνατότητα να την κάνει στην έδρα της.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νταβίντ Μακόρμακ ο οποίος πέρα απο το νικητήριο καλάθι, σημείωσε και 16 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τομασό Μπαλντάσο που πέτυχε 16 πόντους.

Την ερχόμενη Τρίτη (9/1) η Γαλατά υποδέχεται την Τορτόνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20/33-37/50-49/70-71

Τα ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ του αγώνα

Η 2η του 6ου ομίλου Χάποελ Χολόν (3-3) υποδέχθηκε την 3η του 5ου ομίλου Οστάνδη(3-3). Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και παρά την προσπάθεια της Οστάνδης, συνέχισαν να προηγούνται με σχετική άνεση μέχρι το τέλος.

Η ομάδα από το Ισραήλ παρέμεινε ψύχραιμη και διαχειρίστηκε υποδειγματικά τις εκάστοτε μίνι αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων και έκανε το 1-0 στη σειρά επικρατώντας με σκορ. Η Χάποελ Χολόν πλέον χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να βρεθεί στους «16» του BCL.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζάστιν Σμιθ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους. Για την Οστάνδη ξεχώρισε ο Κχαλίλ Αχμάντ που σημείωσε 18 πόντους.

Την επόμενη Τρίτη (9/1) η Οστάνδη θα υποδεχθεί την Χάποελ Χολόν.

Τα δεκάλεπτα: 25-17/46-41/61-55/80-70

Στην Τουρκία, η 2η του 5ου ομίλου Καρσίγιακα(3-3) υποδέχθηκε την 3η του 6ου ομίλου Μπρέογκαν (3-3). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και κατάφεραν να αποσπαστούν με διψήφιες διαφορές από πολύ νωρίς. Η Καρσίγιακα, με «όπλο» της την εξαιρετική επίθεση, οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 13 πόντων (52-39).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την εικόνα του παιχνιδιού στη τρίτη περίοδο, χωρίς όμως να μπορέσουν ουσιαστικά να ξαναμπούν διεκδίκηση της νίκης. Τελικά οι γηπεδούχοι, παρά την αντεπίθεση της Μπρέογκαν τα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με σκορ 89-85 και να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Έρικ Μακόλουμ που σκόραρε 24 πόντους. Για την Μπρέογκαν ξεχώρισε Στέφαν Μομίροφ που πέτυχε 19 πόντους αντίστοιχα.

Την επόμενη εβδομάδα (10/1), η Μπρέογκαν υποδέχεται την Καρσίγιακα στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα:24-20/52-39/73-64/89-85