19.2 C

BCL: Σόου της Τόφας απέναντι στο Στρασβούργο, μίλησε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μάλαγα, στο “ρελαντί η Χάποελ (vids)

Σε αναμέτρηση για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των "16" του Basketball Champions League, η Τόφας επικράτησε με απόλυτη άνεση του Στρασβούργου με σκορ 93-71.

Η τούρκικη ομάδα ήταν κυρίαρχη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα και κατόρθωσε να πάρει την πρώτη της νίκη στον Α' όμιλο της φάσης των "16". Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και βλέπουν το έργο τους για πρόκριση στους "8" να δυσκολεύει αισθητά.

Για τους νικητές ξεχώρισε με την εμφάνιση του ο Τζέι Τζέι Ο'Μπράιεν με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ για 20 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους Γάλλους, απελπιστικά μόνος ήταν ο Φιλ Μπουθ που πέτυχε 20 πόντους.

Με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μάλαγα επικράτησε της Σολέ στην Γαλλία, με 86-74.

Με αυτόν τον τρόπο η ισπανική ομάδα έκανε το 2/2 στον όμιλο της και μένει πρώτη στην κορυφή της κατάταξης. Η γαλλική ομάδα από την άλλη, γνώρισε την πρώτη της ήττα και βρίσκεται με ρεκόρ 1-1 παρέα με την Τόφας.

Για τους Ισπανούς ξεχώρισε με 16 πόντους ο Ντέιβιντε Κράβις, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων έλαμψε με ένα επιβλητικό νταμπλ-νταμπλ ο Νιλ Σακό (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Δείτε τα στατιστικά ΕΔΩ

Νίκη στο "ρελαντί" για την Χάποελ Ιερουσαλήμ επί της Καρσίγιακα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Basketball Champions League, με σκορ 83-74.

Η Ισραηλινή ομάδα πετυχαίνει με αυτή την νίκη το "δύο στα δύο" στον όμιλο και κερσίζει σοβαρό πλεονέκτημα πρόκρισης στα προημιτελικά. Από την άλλη πλευρά, η τούρκικη ομάδα βρίσκεται σε αντίθετη μοίρα αφού γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.