18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: “Κράτησε” την έδρα η Λούντβιγκσμπουργκ, χάλασε την μεγάλη εμφάνιση του Ανγκόλα η Μούρθια! (pics+vids)

Μεγάλη εμφάνιση για τον Μπράιν Ανγκολά που πέτυχε 41 πόντους για την Καρσίγιακα, όμως δεν ήταν αρκετό να "σπάσει" την έδρα της Μούρθια. Η ισπανική ομάδα στηρίχθηκε στο καλό της πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο και πήρε την πολύτιμη νίκη με  97-92. Στο άλλο παιχνίδι η Λούντβιγκσμπουργκ κινδύνεψε να χάσει ένα δικό της παιχνίδι καθώς προηγούνταν με διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η Λιμόζ επέστρεψε πήρε το προβάδισμα, αλλά η γερμανική ομάδα αντέδρασε και με μεγάλο επιμέρους σερί στο τέλος πανηγύρισε και αυτή το 1-0 στη σειρά.

Λουντβιγκσμπούργκ-Ντιζόν: 85-81

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με καμία εκ των δύο ομάδων να ξεφεύγει με κάποια μεγάλη διαφορά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο πλευρές ισόπαλες με 14-14. Στην δεύτερη περίοδο όμως ήρθε το μεγάλο ξέσπασμα της γερμανικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν επιθετικά βρίσκοντας εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 28-18, δίνοντας στην Λούντβιγκσμπούργκ ένα προβάδισμα 10 πόντων (42-32) στην ανάπαυλα.

Ο Τζόναθαν Νταν ήταν σε εκπληκτική βραδιά για τους γηπεδούχους. Ο 24χρονος γκαρντ συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο τον επιθετικό του οίστρο, με αποτέλεσμα κάθε φορά που η Λιμόζ που προσπαθούσε να επιστρέψει να "βρίσκει τοίχο". Με τον Τζεβόντε Χόκινς όμως να βρίσκει ρυθμό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 61-56, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου βρήκε την γαλλική ομάδα να ξεκινάει με ένα επιμέρους σερί 14-3 που τους έδωσε και το προβάδισμα 70-64, πετυχαίνοντας την ανατροπή! Όμως κάπου εκεί η Λούντβιγκσμουργκ σοβαρεύτηκε. Με τους Νταν (29 πόντους) και Τζάστιν Τζόνσον (17 πόντους) να αναλαμβάνουν δράση, γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί 17-3, σε μόλις (3'). Παράλληλα η Λιμόζ αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι καθώς σκόραρε μόνο με βολές. Κάπως έτσι λοιπόν η γερμανική ομάδα γλίτωσε το "έμφραγμα" και επικράτησε με 85-81.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Μούρθια-Καρσίγιακα: 97-92

Η ισπανική ομάδα με τους Τζέιμς Άντερσον και Τζόρνταν Ντέιβις να δίνουν τον ρυθμό, μπήκε με το "μαχαίρι στα δόντια" από το ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και άρχισαν να δημιουργού μία διψήφια διαφορά υπέρ τους. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +13, με το σκορ στο 26-13.

Συνεχίζοντας στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό η Μούρθια, έφτασε και στο +19, στο (14') της αναμέτρησης, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 39-20. Αν και λίγο αργά η Καρσίγιακα άρχισε να μαζεύει σιγά-σιγά τα κομμάτια της και να προσπαθήσει να ρίξει τη διαφορά πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Ούφουκ Σαρίσα τα κατάφερε αρκετά καλά και αργά αλλά σταθερά μπόρεσε να μειώσει σε 51-44, σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι θα ήθελαν να ξεκινήσουν το ίδιο δυναμικά στην τρίτη περίοδο και να μειώσουν και άλλο, η Μούρθια συντηρούσε μία διαφορά της τάξης των 7-11 σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Με τον Νεμάνια Ράντοβιτς να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το 78-69 υπέρ τους.

Ο Μπράιαν Ανγκολά όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο πρώην παίχτης της ΑΕΚ, κρατούσε μέσα στη διεκδίκηση της νίκης την Καρσίγιακα και αυτό έκανε και στην τελευταία περίοδο. Αρχικά μείωσε σε 87-84 στο (38'), ενώ με 1:30' για τη λήξη μείωσε στον πόντο (89-88). Με μεγάλο τρίποντο του Τόμας Μέγιας όμως η Μούρθια ξέφυγε για τέσσερις με 20" να μένουν. Οι ισπανοί δεν λάθεψαν στις βολές και πήραν την πολύτιμη νίκη για το 1-0 στη σειρά