19.2 C

BCL: “Αυτοκτόνησε” η Τόφας του Πρίφτη, μεγάλο διπλό η Στρασμπούρ! (pics,vids)

Ήπιε... θάλασσα η Τόφας, στα τελευταία 6 λεπτά της αναμέτρησης, καθώς δέχτηκε ένα επιμέρους σερί 16-0 (!) με αποτέλεσμα το 69-57 υπέρ της να γίνει 69-73. Ενώ με 30" δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη ο Μάικλ Κιν έδωσε τη χαριστική βολή στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, με τους Γάλλους να κερδίζουν με 79-75.        Φεύγουν έτσι με το σπουδαίο διπλό από την Προύσα, ενώ είχαν κερδίσει και το πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία (94-89 παρ). Συνεπώς, πήγε χαμένη η μεγάλη εμφάνιση του Ρομπ Γκρέι που έβαλε 27 πόντους με 9/18 σουτ εντός πεδιάς. Για τους νικητές ξεχώρισε ο Ματ Μίτσελ, ενώ καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Κιν που έβαλε το κρίσιμο καλάθι και δεν λάθεψε από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας".

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και στο (5') πήρε ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των πέντε πόντων, 14-9. Η Στρασμπούρ δεν άργησε να αντιδράσει και με ένα επιμέρους σερί 9-2, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν ουσιαστικά χέρι-χέρι, με την Τόφας να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Όλα αυτά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου καθώς στα τελευταία δύο λεπτά οι γηπεδούχοι, με τον Ρομπ Γκρέι ως αιχμή του δόρατος, πραγματοποίησαν με τη σειρά τους ένα σερί 12-4, που τους έφερε και τη μεγαλύτερη διαφορά τους στην αναμέτρηση. Το +9 με το οποίο έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο οδήγησε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 45-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε παρόμοια εικόνα με το δεύτερο. Οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (53-52) πριν η Τόφας κλείσει δυνατά το δεκάλεπτο και προηγηθεί με 61-53. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση ισχύος και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στο +12 (69-57) έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Κάπου εκεί ήρθε και το απόλυτο μπλάκ άουτ για τους Τούρκους. Η Στρασμπούρ με ένα σερί 16-0 έκανε την απόλυτη ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ με 73-69. Ο Γκρέι με δύο δικές του βολές έφερε το παιχνίδι στα ίσια (73-73) με περίπου 40" δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Μάρκους Κιν της Στρασμπούρ πήρε τη μπάλα στην κορυφή του τριπόντου, πέρασε με σταυρωτή ντρίπλα τον αντίπαλό του και ευστόχησε με φλόουτερ με 30" να απομένουν για το τέλος. Στη συνέχεια η Τόφας αστόχησε και οι φιλοξενούμενοι δε αστόχησαν στη ρουλέτα των ελεύθερων βολών παίρνοντας το πολύτιμο διπλό.