16.4 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

BCL: Πρόκριση στο Final 4 ή παράταση; (vids)

Το πρόγραμμα για τα Game 2 των προημιτελικών του Basketball Champions League ξεκινάει σήμερα (11/4 21:oo) με την αναμέτρηση του Στρασβούργου με την Βόννη.

Η γαλλική ομάδα έγινε η πρώτη που έκανε διπλό και με νίκη στην έδρα της θα προκριθεί στο Final 4 της διοργάνωσης. Αν το καταφέρει θα βρεθεί για δεύτερη φορά στα ημιτελικά του BCL έπειτα από την την σεζόν 2020-21.

Η επικράτηση του Στρασβούργου στον πρώτο αγώνα έβαλε τέλος στο σερί που έτρεχε η Βόννη με 11 σερί νίκες (το τρίτο μεγαλύτερο στην ιστορία της διοργάνωσης) με τον υποψήφιο MVP, Μάρκους Κιν, να πετυχαίνει 13 από τους 17 πόντους των Γάλλων στην τελευταία περίοδο.

Η δράση συνεχίζεται την Τετάρτη (12/4 17:30) με τον κρίσιμο αγώνα της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, όπου η ελληνική ομάδα θέλει να προστατεύσει την έδρα της και να στείλει την σειρά σε τρίτο ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στο Final 4.

Αυτή θα είναι η έκτη συνάντηση των δύο ομάδων για το Basketball Champions League, με την ΑΕΚ να έχει 2 νίκες στα 5 προηγούμενα παιχνίδια (Οκτώβριος 2018 - Χάποελ, Δεκέμβριος 2018 - AEK, Οκτώβριος 2019 - Χάποελ, Δεκέμβριος 2019 - AEK, Απρίλιος 2023 - Χάποελ).

Η Μούρθια αντιμετωπίζει στην έδρα της την Τετάρτη (12/4 21:30) την Μάλαγα με στόχο να παραμείνει ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση, ενώ από την άλλη η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο μετά την κατάκτηση του ισπανικού κυπέλλου θέλει να κάνει μια υπέρβαση ακόμα και να βρεθεί στα ημιτελικά για πρώτη φορά.

Στον πρώτο αγώνα, η Μάλαγα πήρε τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς, έφτασε ακόμη και στο +30 και επικράτησε τελικά με διαφορά 16 πόντων. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντάριο Μπριθουέλα με 19 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Στον τελευταίο αγώνα αυτής της εβδομάδας, σε άλλη μια ισπανική μάχη η Μανρέσα θα υποδεχτεί την Τετάρτη (12/4 21:45) την Τενερίφη για να φέρει την σειρά στο 1-1, αλλιώς η περσινή πρωταθλήτρια θα βρεθεί για ακόμα μια φορά στο Final 4.