18.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

BCL : Στη παράταση η Χάποελ Ιερουσαλήμ, στο τέλος Καρσίγιακα και Χάποελ Χολόν, άνετα η Μούρθια (Vids)

Για την δεύτερη αγωνιστική του BCL, η Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε σπουδαία νίκη στη παράταση κόντρα στη Γαλατασαράι με σκορ 99-96. Η Καρσίγιακα με τρίποντο στο τέλος επικράτησε της Όλντεμπουργκ με σκορ 85-83. Εύκολη νίκη της Μούρθια, 72-47 την Ιγκοκέα. Τεράστιο δπλό στην εκπνοή για την Χάποελ Χολόν, 75-74 στην έδρα της Βόννης.

Σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι για τον έβδομο όμιλο, στον οποίο αγωνίζεται και ο ΠΑΟΚ, η Χάποελ Ιερουσαλήμ  κατάφερε να επικρατήσει της Γαλατά πετυχαίνοντας τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας , στέλνωντας το παιχνίδι στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι Ισραηλινοί, έπαιξαν άμυνα στη τελευταία κατοχή προκειμένου να μη δεχτούν τρίποντο κάτι που λειτούργησε και κατάφεραν να κάνουν «ποδαρικό» με το δεξί.  Η Γαλατά ,που στην Αλεξάνταρ Νίκολιτς Αρένα γνώρισε την δεύτερη διαδοχική της ήττα μετά από αυτήν κόντρα στον ΠΑΟΚ στη πρεμιέρα, συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Καντέν Κάρινγκτον που σημείωσε 27 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ακβάσι Γιεμπόα ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με επίσης 27 πόντους.

Σε παιχνίδι για τον πέμπτο όμιλο, η γηπεδούχος Καρσίγιακα επικράτησε 85-83 της Γερμανικής Όλντεμπουργκ με τον Χίλιαρντ να δίνει το προβάδισμα στους Τούρκους με τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Με τη νίκη αυτή η Καρσίγιακα παραμένει αήττητη μετά από δύο αγωνιστικές ενώ η Όλντεμπουργκ συνεχίζει χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Για τους νικητές πρωταγωνιστής φυσικά ήταν ο Νταρούν Χίλαρντ καθώς εκτός απο το καλάθι της νίκης, σημείωσε συνολικά 13 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντιν Γουίλιαμς που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με  16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δείτε τα τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Για τον όγδοο όμιλο, η Μούρθια προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ιγκοκέα απο την Βοσνία της οποίας επιβλήθηκε με 72-47 εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι που δεν απειλήθηκαν καθόλη τη διάρκεια του ματς, πήραν τη πρώτη φετινή τους νίκη στο BCL. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν στη διοργάνωση με ρεκόρ 0-2.

Σε εξαιρετικό βράδυ οι Ισπανοί είχαν τον Μούσα Ντιάν που σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νίκολα Τανάσκοβιτς ο οποίος πέτυχε 15 πόντους.

Για τον έκτο όμιλο, Η Χάποελ Χολόν επικράτησε της Βόννης 75-74 στη Γερμανία σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς. Στην αναμέτρηση πρωταγωνίστησαν οι άμυνες και αφού οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε τρίποντο στην εκπνοή, η ομάδα από το Ισραήλ πανηγύρισε την νίκη στη πρεμιέρα της στο BCL. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στη διοργάνωση για την Γερμανική ομάδα.

Κορυφαίους για τους φιλοξενούμενους ο Σι Τζέι Χάρις ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε εξαιρετικός Χάραλντ Φρέι ο οποίος σκόραρε 26 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ.