16.7 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

BCL: Πήρε το τρομερό “θρίλερ” η Τόφας, 104-102 την Ιγκοκέα!

Στην πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League, η Ιγκοκέα υποδέχτηκε την Τόφας, με την τελευταία να φεύγει νικήτρια έπειτα από ένα ματς "θρίλερ" το οποίο κρίθηκε στην παράταση με σκορ 102-104.

Η ομάδα από την Τουρκία μπήκε πιο δυνατά μάσα στον αγώνα έχοντας αποκτήσει στο τέλος της πρώτης περιόδου διαφορά 12 πόντων (16-28). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και μείωσαν αρκετά, με το τελευταίο δεκάλεπτο να φτάνουν σε απόσταση βολής. Στα τελευταία λεπτά η Τόφας ήταν καταιγιστική και άνοιξε μεγάλη διαφορά, όμως η ομάδα της Βοσνίας βρήκε πάλι λύσεις και μείωσε, κάνοντας την αναμέτρηση για μία ακόμη φορά "θρίλερ", ισοφαρίζοντας μάλιστα σε νεκρό χρόνο!

Τελικά στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να φτάσουν στην νίκη με μόλις δύο πόντους διαφορά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κάλεμπ Χόμσλεϊ της Τόφας με 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 19-15, 22-18, 34-30, 11-13