17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Πήρε το θρίλερ στην παράταση η Στράσμπουργκ, 83-85 την Όλντερνμπουργκ (vid)

Στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, η Όλντερνμπουργκ υποδέχτηκε την Στράσμπουργκ. Νικήτρια βγήκε η ομάδα από την Γαλλία, έπειτα από μάχη 45 λεπτών, με σκορ 83-85.

Από το τζάμπολ ο αγώνας φάνηκε πως θα έχει τον χαρακτήρα ενός ντέρμπι, με καμία από τις δύο ομάδες να καταφέρνει να ανοίξει την διαφορά ώστε να θεωρηθεί "ασφαλής" από την άλλη. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου άρχισαν σιγά σιγά να απομακρύνονται από τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως βρήκαν πάλι απάντηση με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να γίνουν "ροντέο" και οι δύο ομάδες χρειάστηκαν να πάνε στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει 75-75. Τελικά η Στράσμπουργκ έφτασε στην επικράτηση.

Συνολικά δύο παίκτες των νικητών είχαν από 15 πόντους, συγκεκριμένα ο Φιλ Μπουθ και ο Λίο Καβαλιέρ, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο ΝτιΟυέιν Ράσελ των γηπεδούχων με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 20-21, 17-20, 22-17, 8-10