24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Πήρε το θρίλερ η Οστάνδη και έστειλε τον Πιστιόλη στους “16”! (vids+pics)

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση η Οστάνδη επικράτησε της Χάποελ Χολόν με 95-86 στην παράταση. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μπριν Τάιρι που έκανε τη χάρη στην Γαλατάσαραϊ που με την σειρά της επικράτησε της Λέγκια στη Βαρσοβία με 90-76.

Οστάνδη-Χάποελ Χολόν: 95-86

Οι Ισραηλινοί βρίσκοταν στην πρώτη θέση του ομίλου πριν την αναμέτρηση και ήθελαν μόνο τη νίκη, καθώς δεν υπερτερούσαν σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Γαλατάσαραϊ. Οι βέλγοι από την άλλη απαλλαγμένοι από το... πρέπει, καθώς είχαν ήδη προκριθεί στα play-in της διοργάνωσης, εμφανίστηκαν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκαν στο (8') με 19-9, πριν η Χολόν κλείσει καλά το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 19-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά με καμία να μην αποκτά κάποιο μεγάλο προβάδισμα, αλλά του Βέλγους να μένουν κοντά με βραχεία κεφαλή, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το ιδιαίτερα εύθραυστο 33-30.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βρούνε ένα καλό μομέντουμ, ώστε να ξεφύγουν και να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση για τη νίκη. Οι Μάρβιν Τζόουντς και Έρικ Γκριν ήταν αυτοί που έδινα τις λύσεις για την Χολόν και την κρατούσαν ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Το τρίτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 53-53.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά διαφήμιση για το μπάσκετ. Κάθε φορά που η Οστάνδη έδειχνε να φτάνει στην πηγή και να κερδίσει την αναμέτρηση, οι μαχητικοί Ισραηλινοί δεν τα παρατούσαν. Μάλιστα και με ραψωδία έξω από τα 6,75 καθώς το σκορ της τέταρτης περιόδου ήταν 30-30(!) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί η Χολόν φάνηκε να μένει από λύσεις, ενώ δεν μπορούσαν να σταματήσουν στην άμυνα τον Μπριν Τάιρι (31 πόντους) που οδήγησε τους γηπεδούχους στο ροζ φύλλο αγώνα.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Λέγκια Βαρσοβίας-Γαλατάσαραϊ: 76-90

Η Λέγκια δεν πάλευε για κάτι καθώς είχε αποκλειστεί ήδη από τη συνέχεια του θεσμού. Αντίθετα, η ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη ήθελε τη νίκη ώστε σε περίπτωση ήττας της Χάποελ Χολόν να κατακτήσει την πρώτη θέση και να αποφύγει τα play-in. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι έλεγξαν τον ρυθμό, βρήκαν αρκετούς πόντους στο "ζωγραφιστό" και βρέθηκαν στο +7 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-12).

Στην δεύτερη περίοδο οι Πολωνοί έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Σε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα η ευστοχία τους έξω από τα 6.75. Πέτυχαν πέντε τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-38. Τη μεγαλύτερη ζημιά στην Γαλατά την έκανε ο Λούκας Κόζαρεκ, με τον Πολωνό να τιμωρεί τους φιλοξενούμενους.

Στη επανάληψη η Γαλατάσαραϊ κατάλβε πως έπρεπε να παίξει αρχικά άμυνα ώστε να πάρει την πολύτιμη νίκη. Οι Τούρκοι βγήκαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξαν το απαραίτητο μπασκετικό "ξύλο" στην άμυνα, γεγονός που τους επανέφερε στον ρόλο του οδηγού στην αναμέτρηση. Έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 29-16 υπέρ τους, ενώ πήραν μία διαφορά 8 πόντων πηγαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν αποδεχτεί τη μοίρα τους, η διαφορά υπέρ της ομάδας του Ανδρέα Πιστιόλη έφτασε μέχρι και το +16. Ο Τάιρους Μαγκί (20 πόντους) φρόντισε για αυτό και κάπως έτσι η Γαλατάσαραϊ έφτασε στο τελικό 90-76.