27.4 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

BCL: Περίπατος για Γαλατά, οριακές νίκες για Ρετζιάνα, Στρασβούργο(vids)

Δύο ματς-θρίλερ και μια άνετη επικράτηση περιλάμβαναν τα πρώτα ματς του βραδινού προγράμματος της 3ης αγωνιστικής ημέρας του Basketball Champions League.

Αποτελέσματα:

Οστάνδη-Γαλατασαράι: 79-92

Τέλεκομ Μπάσκετ Μπον- Ρετζιάνα: 84-88

Στρασβούργο- Φάλκο Κοσαρλάβδα 81-78

Η Γαλατασαράι εδραίωσε την κυριαρχία της από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και πήρε άνετη νίκη στην έδρα της Οστάνδης με σκορ 92-79 Ο Μποστ σταμάτησε το κοντέρ στους 23 πόντους και τα 5 εύστοχα τρίποντα, ενώ ο Ανγκόλα πρόσθεσε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 39-51, 59-74, 79-92

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα: ΕΔΩ

Τέλεκομ Μπάσκετ Μπον και Ρετζιάνα συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Με παίχτη κλειδί τον Τσιντσαρίνι, η ιταλική ομάδα επιβλήθηκε στην τέταρτη περίοδο, παρά την τεράστια προσπάθεια των Γερμανών στα τελευταία λεπτά, αποδρώντας με το διπλό με σκορ 88-84 .Ρόμπερτσον, Βιτάλι και Ρόβερς σκόραραν 19,17 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Τσιντσαρίνι ήταν ο μαέστρος της Ρετζιάνα μοιράζοντας 10 ασίστ. Ο Σορτς ήταν εντυπωσιακός για τους γηπεδούχους με 26 πόντους, 8 ασίστ και 31 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 48-49, 67-67, 84-88

Ντέρμπυ για γερά νεύρα ήταν και ο αγώνας ανάμεσα σε Στρασβούργο και Φάλκο Κοσαρλάβδα  στην Ουγγαρία. Η γαλλική ομάδα ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου και τελικά απέσπασε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 81-78. Κιν, Λανσντάουν και Μίτσελ "κουβάλησαν" στο σκοράρισμα με 20,20 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ για τους φιλοξενούμενος ξεχώρισε ο Μπάρατς, ο οποίος προερχόμενος από τον πάγκο μέτρησε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-40, 56-53, 81-78