21 C

BCL: Ο “διπλός” ήρωας της Λιμόζ, Μπράις Τζόουνς (vids)

Δύο buzzer beater σε ένα ματς, μια "δική του" πρόκριση και η ιστορική Λιμόζ βρέθηκε στους "16" του Basketball Champions League με μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Λούντβιγκσμπουργκ και στον δρόμο της ΑΕΚ στους νέους ομίλους που δημιουργήθηκαν. Ο Μπράις Τζόουνς ήταν ο αδιαμφισβήτητος ήρωας των play in της διοργάνωσης και γράφτηκε στην ιστορία.

Οι Γάλλοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο από το -9 και μάλιστα έχοντας βρεθεί πίσω νωρίτερα και πολύ πιο σημαντικές διαφορές. Το έφεραν σιγά σιγά στα ίσια και χάνοντας έναν καλάθι στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου, ο 28χρονος αμερικανός το πήρε πάνω του, ευστόχησε λίγο πριν την κόρνα και με το 86-86 οδήγησε το ματς στην παράταση.

Εκεί πια και αφού είχε... πάρει τον αέρα, με το σκορ στο 94-94 νίκησε όλους τους αντιπάλους και οριακά την κόρνα της λήξης και ολοκλήρωσε μια μεγάλη ανατροπή, κλείνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αυτή τη φάση των αγώνων, αφού ήταν και το τελευταίο χρονικά παιχνίδι.