16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Ντέρμπι ως τη λήξη! (vids, pics)

Συναρπαστικά παιχνίδια ως το φινάλε τους έγιναν απόψε για το Basketball Champions League. Και οι δύο αναμετρήσεις κρίθηκαν στην παράταση με τις νίκες να πηγαίνουν στα χέρια της Στρασμπούργκ με το 98-86 επί της Σομπατέλι και της Λούντβιχσμπουργκ με το 76-71 επί της Γαλατάσαραϊ.

Η γαλλική ομάδα επικράτησε εντός έδρας. Η Στρασμπούργκ έδειχνε να έχει τον έλεγχο, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι είδαν την ευκαιρία και την άρπαξαν. Ο Άκος Κέλερ της Σομπατέλι με 2/2 ελεύθερες βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Ζόλταν Περλ μάλιστα έκλεψε την μπάλα στην επίθεση της Στρασμπούργκ, αλλά αστόχησε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί η γαλλική ομάδα ήταν καλύτερη και έφτασε στη νίκη.

Η βαθμολογία στον Όμιλο:

1.Τενερίφη 4-0

2.Στρασμπούργκ 3-2

3.Ρίτας Βίλνιους 2-2

4.Φάλκο Σομπατέλι 0-5

Στη Γερμανία το παιχνίδι έστειλε στην παράταση ο Μέλο Τριμπλ, ο οποίος με σουτ από τα 6μ75 έγραψε το 66-66, μπροστά σε δεκάδες φίλους της Γαλατάσαραϊ που ήταν στο γήπεδο. Τριμπλ και Ουλουμπάι κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ και στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης, γράφοντας το 72-71. Ράντεμπαου και Άλκινς ήταν αυτοί που τελικά διασφάλισαν τη νίκη της Λούντβιχσμπουργκ με το 76-71.

1.Λούντβιχσμπουργκ 3-1