24.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Νίκη για Ρέτζιο Εμίλια στο τέλος, διπλά για Λέγκια και Μπενφίκα! (pics,vids)

Σκοτωμός στον όμιλο της ΑΕΚ με την Ρέτζιο Εμίλια να επικρατεί της Καρσίγιακα στην Ιταλία με 74-70. Μεγάλο σουτ από τον Νέιτ Ρούβερς στο τέλος, που ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Έτσι έφτασε και αυτή τις δύο νίκες, περιμένοντας την αυριανή αναμέτρηση της Ένωσης στη Βόννη (23/11) καθώς με νίκη της ελληνικής ομάδας θα έχουμε τετραπλή ισοβαθμία στον β' όμιλο. Στο παιχνίδι του τρίτου ομίλου η Λέγκια με πρωταγωνιστή τον Ρέι Μακάλουμ πήρε την πρώτη της νίκη στην εφετινή διοργάνωση (71-66) αποτυγχάνοντας όμως να πάρει και τη διαφορά με την Οστάνδη. Τέλος, η Μπενφίκα έσπασε το αήττητο της Μανρέσα στον 6ο όμιλο, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ, ενώ οι Πορτογάλοι σούταραν με 40.7% από το τρίποντο.

Οστάνδη- Λέγκια Βαρσοβίας 71-66

Οι Πολωνοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από νωρίς στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να προηγηθούν 20-11 και 24-16 που ήταν και στο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν βελτιώθηκε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Λέγκια να βρίσκει εύκολα καλάθια που εδραίωσαν το προβάδισμά της, το οποίο έφτασε και τους 14 πόντους. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 44-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Οστάνδη προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της και να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Αρχικά μείωσε σε 48-43, όμως οι Πολωνοί ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Δεν πανικοβλήθηκαν και με προεξέχοντα τον Ρέι Μακάλουμ, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +7 με το σκορ στο 58-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Η Λέγκια διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα 7-11 πόντων με αποτέλεσμα να πάρει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα και να πάρει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 71-66. Το μόνο που κατάφεραν οι Βέλγοι στο τέλος ήταν να πάρουν τη μεταξύ τους διαφορά, διότι είχαν κερδίσει στην Βαρσοβία με 68-59.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Ρέτζιο Εμίλια-Καρσίγιακα 74-70

Οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-13. Οι Τούρκοι αντέδρασαν όμως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στο (18') με +4 (37-31), πριν η Ρέτζιο Εμίλια με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου πάρει και πάλι το προβάδισμα με 35-33. Ένα γενικά πρώτο ημίχρονο κακού μπάσκετ με αρκετά άστοχα σουτ εκατέρωθεν.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, όπως στην πρώτη περίοδο, ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης  και προσπάθησαν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά. Στο (27') της αναμέτρησης έφτασαν στο +8, με τον Αντρέα Τσιντσιαρίνι να δίνει λύσεις στην επίθεση και το σκορ στο 57-48. Οι φιλοξενούμενοι όμως έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο το οποίο έληξε με την Ρέτζιο Εμίλια σε θέση οδηγού με 57-53. Τίποτα όμως δεν είχε κριθεί. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματική μάχη. Αρχικά οι γηπεδούχοι έχτισαν πάνω στο προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 63-55 (6:30') πριν τη λήξη. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Αρχικά μείωσαν στον πόντο (63-62) και δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 69-69. Κάπου εκεί ήρθε και το μεγάλο καλάθι της αναμέτρησης. Με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη ο Νέιτ Ρούβερς εκτέλεσε για τρεις κάνοντας το 72-69 και την Καρσίγιακα να στοχεί στην επόμενη επίθεση. Κάπου εκεί έλαβε τέλος η υπόθεση νίκη με τους Ιταλούς να επικρατούν με 74-70. Το μόνο θετικό για την Καρσίγιακα είναι ότι κράτησε την υπέρ της διαφορά από την πρώτη αναμέτρηση δηλαδή το +7 (83-76).

Μανρέσα-Μπενφίκα: 82-92

Οι Πορτογάλοι έκαναν φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο έπαιξαν την Μανρέσα στο ίδιο της το παιχνίδι με υψηλό τέμπο και προηγήθηκαν με 27-17. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εδραίωσαν το προβάδισμά τους φτάνοντας μέχρι και το +16, πριν κλείσουν το δεύτερο δεκάλεπτο στο +15 με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-33.  Φοβερό πρώτο ημίχρονο με την Μπενφίκα να έχει φοβερά ποσοστά στο τρίποντο και τον Άρον Μπρουσάρντ να κάνει μεγαλύτερη ζημιά στους Ισπανούς.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αρχικά να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και από εκεί σιγά σιγά να βρεθούν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Στο (25') της αναμέτρησης μείωσαν σε 47-55 ρίχνοντας σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά. Με τους Τόνι Ντάγκλας όμως και Μάικ Τσίρμπες οι Πορτογάλοι αντέδρασαν δεν τα έχασαν και έκλεισαν καλά το δεκάλεπτο το οποίο έληξε με σκορ 69-60 υπέρ των "αετών". Το νερό όπως φάνηκε έιχε μπει ήδη στο αυλάκι. Η Μπενφίκα έλεγξε τα ριμπάουντ στην τελευταία περίοδο, συνέχισε να ευστοχεί έξω από τα 6.75 (11/27 τριπ.) και έφτασε στο μεγάλο διπλό σπάζοντας το αήττητο της Μανρέσα στον όμιλο. Για τους νικητές ο Μπρουσάρντ είχε 23 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ ο Τόνι Ντάγκλας πρόσθεσε άλλους 17. Στην πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Τζέρικ Χάρντνγκ με 18 πόντους.