20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

BCL: Στους “16” Μούρθια και Νταρουσάφακα, ισοφάρισε η Λιμόζ (vids)

Η Μούρθια πανηγύρισε μεγάλη νίκη στην "καυτή" έδρα της Καρσίγιακα με σκορ 96-89 και έκανε το 2-0 περνώντας στους 16 του BCL. Το ίδιο κατάφερε και η Νταρουσάφακα που χρειάστηκε παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Μπενφίκα με 83-72 και να "εξαργυρώσει" έτσι το διπλό που είχε κάνει στη Λισαβώνα.

Οι δύο αυτές ομάδες συμπλήρωσαν όμιλο με Μπιλμπάο και Τενερίφη που είχαν ήδη περάσει και περίμεναν.

Στη Σμύρνη, το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με ήρωα για τη  Μούρθια τον Τσέχο Γέλινεκ. Από το 87-86, πέτυχε εφτά πόντους σε δύο επιθέσεις, με τρίποντο - φάουλ και τρίποντο και έδωσε τον αέρα νίκης που κράτησε μέχρι τέλους η ομάδα του.

Στην Πόλη, η Μπενφίκα μπήκε με... το μαχαίρι στα δόντια για να μην τελειώσει εδώ το πετυχημένο της ταξίδι στο BCL, είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως, η Νταρουσάφακα με ηγέτη τον Μαρκέλ Σταρκς γύτισε το ματς, το πήγε στην παράταση και εκεί το πήρε και μαζί και την πρόκριση.

Στο "Μπομπλάν", η Λιμόζ ήταν καταιγιστική και με το 82-62 επί της Λούντβιγκσμπουργκ ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και την οδηγεί σε "τελικό" στη Γερμανία. Ο Νίκολας Λανγκ ήταν ο ηγέτης των νικητών με 27 πόντους.