18.3 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

BCL: Μεγάλη νίκη η Τορτόνα, άντεξε η Ντιζόν (vids+pics)

Στην πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League, η Τορτόνα, κατάφερε με πολύ κόπο να νικήσει στην έδρα της επί της Μούρθια με σκορ 78-74.

Η Μούρθια μπήκε καλύτερα στον αγώνα παίρνοντας το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της, όπως και το δεύτερο. Η ισπανική ομάδα, βρισκόταν σε κοντινή απόσταση και με μία καλή τρίτη περίοδο κατάφερε να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Στο τέλος όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο σταθεροί και πήραν στις λεπτομέρειες την νίκη.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κρις Ντάου της Τορτόνα έχοντας σημειώσει 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 19-17, 14-16, 23-16

Η Μπρεογκάν πήρε πολύ άνετα την εντός έδρας νίκη κόντρα Μπούρσασπορ με 68-48.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή της αναμέτρησης επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι παίκτες της Μπούρσασπορ έδειξαν αντίδραση ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπρεογκάν δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μάτας Χογκέλα της Μπρεογκάν, έχοντας σημείωσει 17 πόντους σε 29:02 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 12-5, 10-15, 23-11

Η Ντιζόν υποδέχτηκε την Ρίτας και νίκησε με 87-83.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, ειδικότερα στην δεύτερη περίοδο όπου οτ επί μέρους σκορ ήταν 21-9. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν απαντήσεις και να μειώσουν την διαφορά αλλά και πάλι οι παίκτες της Ντιζόν έμειναν συγκεντρωμένοι ως το τέλος.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κιθ Χόρνσμπι της Ρίτας με 19 πόντους ενώ για τους νικητές κορυφαίος σκόρερ βγήκε ο Γκρέγκορ Χρόβατ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 32-21, 21-9, 16-29, 18-24

"Ίδρωσε" η Μάλαγα, 87-71 τη Φάλκο

Η Φάλκο Σομπατέλι φιλοξένησε την Μάλαγα, με την ισπανική ομάδα να επικρατεί με 87-78.

Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο δεκάλεπτο, έδειξαν ότι δεν είχαν σκοπό να χάσουν εύκολα και στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω στο σκορ μόλις για 2 πόντους (41-43). Στο δεύτερο μισό οι παίκτες το Φάλκο Σομπατέλι φάνηκαν ότι θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, ωστόσο η Μάλαγα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Από πλευράς νικητών, δύο παίκτες ολοκλήρωσαν με 15 πόντους τον αγώνα, συγκεκριμένα ο Ουίλ Τόμας και ο Ντέιβιντ Κράβις.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 15-13, 21-23, 16-21