21 C

BCL: «Κράτησαν» τις έδρες τους (pics,vids)

Σε όλα τα παιχνίδια της ημέρας ( πλην του Λαυρίου) οι γηπεδούχοι κέρδισαν,ισοφάρισαν τις σειρές και πλέον όλα θα κριθούν στα τρίτα και καθοριστικά ματς. Οι τουρκικές ομάδες νίκησαν τις ισπανικές, με τα δύο ζευγάρια να πηγαίνουν σε τρίτο ματς στην Ισπανία, ενώ η Οστάνδη θα επισκεφτεί ξανά την έδρα της Ιγκοκέα απο τη Βοσνία. Μεθαύριο Πέμπτη (20/1) οι ρεβάνς των αναμετρήσεων, όπου θα κριθεί ποιοι θα περάσουν από τη φάση των «16» των play-in του BCL.

Νταρουσάφακα-Μπούργος 85-66

Οι Τούρκοι πήραν τη ρεβάνς ισοφάρισαν σε 1-1 και πάνε στην Ισπανία να τα παίξουν όλα για όλα. Καθοριστικό το τρίτο δεκάλεπτο (22-13) στο οποίο οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια μεγάλη διαφορά την οποία κράτησαν ως το τέλος. Πρωταγωνιστές για την Νταρουσάφακα οι Νέϊθαν Μπουθ με 15 πόντους και 4 κλεψίματα, ενώ ο Τρόι Κοπέν είχε 12 πόντους με 9 τελικές πάσες. Στον αντίποδα για τους φιλοξενούμενους ο "ευρωλιγκάτος" Λάντρι Νόκο έμεινε στους 6 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Καρσίγιακα-Τενερίφη 88-80

Η έτερη τουρκική ομάδα στη διοργάνωση κράτησε και αυτή την έδρα της, κάνοντας το 1-1 στη σειρά, οδηγώντας την σε τρίτο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν ουσιαστικά χέρι-χέρι, με καμία από τις δύο να παίρνει κάποιο μεγάλο προβάδισμα. Με το σκορ στο 80-77 ένα λεπτό πριν το τέλος, η Καρσίγιακα φάνηκε πιο ψύχραιμη τελείωσε την αναμέτρηση με ένα σερί 8-3 και έτσι απέφυγε τον αποκλεισμό της από την διοργάνωση. Για τους Τούρκους ο Άλεξ Τάιους ήταν εντυπωσιακός, με ντάμπλ-ντάμπλ, καθώς είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μπόνζι Κόλσον πρόσθεσε άλλους 19. Για την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Χουέρτας και Σαλίν με 15 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον βραζιλιάνο να έχει και 8 τελικές πάσες.

Οστάνδη- Ιγκοκέα 85-64

Η Οστάνδη μπήκε αποφασισμένη από νωρίς στην αναμέτρηση να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Οι Βέλγοι έκαναν εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (30-12)και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Δημιούργησαν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι το +27. Έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και πάνε με την ψυχολογία στα ύψη ώστε να κερδίσουν την πρόκριση στη Βοσνία. Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Λίβαι Ράντολφ και Ντιμίτριους Κόνγκερ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από το «ναυάγιο» της Ιγκοκέα διασώθηκε ο Μαρκέλ Σταρκς με 16 πόντους και 5 τελικές πάσες.