18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Φουντώνει η μάχη για τους οχτώ! (pics, vids)

Συγκλονιστικές μάχες στην πλειοψηφία τους έγιναν και απόψε στο BCL. Η Χάποελ Χολόν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά έκανε το sweep απέναντι στην Λούντβιχσμπουργκ και βρίσκεται κοντά στην πρόκριση στους οχτώ της διοργάνωσης. Η Ντιζόν επικράτησε της Γαλατάσαραϊ στον ίδιο όμιλο με τρεις ομάδες πλέον να βρίσκονται στο 3-2 και τους Τούρκους χωρίς ελπίδες πρόκρισης. Η Τόφας νίκησε την Τρεβίζο στην εκπνοή με ήρωα τον Τάιλερ Ένις, ενώ στον ίδιο όμιλο η Νταρουσάφακα βρέθηκε από το -4 στο +5 και πήρε μια πολύτιμη νίκη. Στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς η Οστάνδη έμεινε όρθια με τη νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα. Στους προημιτελικούς βρίσκονται από χθες η Στρασμπούργκ και η Τενερίφη.

Όμιλος Ι

Η Λούντβιχσμπουργκ έδειχνε πως θα έφτανε στη νίκη, αλλά τα τελευταία λεπτά η πορεία του αγώνα άλλαξε ρότα. Οι Γερμανοί βρέθηκαν στο +3 γράφοντας το 64-61 τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ήταν στο -5 (66-71) ένα λεπτό πριν το τέλος, για να γνωρίσουν την ήττα από τη Χάποελ Χολόν με το τελικό 68-71. Η Χολόν είχε μια ολόκληρη "διψήφια" πεντάδα με τους Τζόνσον (17) και Ράγκλαντ (15) στις δύο πρώτες θέσεις των σκόρερ. Για τους γηπεδούχους ο Ράντεμπαου σημείωσε 22 πόντους.

H Ντιζόν στάθηκε όρθια, επέστρεψε μετά από ένα αρνητικό πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει τη νίκη από τη Γαλατάσαραϊ, φτάνοντας στο 3-2 στην κατάταξη. Ο Ντέιβιντ Χόλστον με 23 πόντους και ο Ρόμπιν Ντουκοτέ με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Γάλλων. Ο Μορίς Εν Ντουρ με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Γαλατά.

Όμιλος J

O Τάιλερ Ένις ήταν ο ήρωας της Τόφας στην αναμέτρηση με την Τρεβίζο. Ήταν αυτός που με 2/2 βολές οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, γράφοντας το 72-72 με τον Κουκ να δίνει το "στοπ" στο σουτ του Ντίμσα με τη λήξη. Ο Ένις ήταν και αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με την ολοκλήρωση του έξτρα πεντάλεπτου, γράφοντας το τελικό 82-80. Ζούμπτσιτς (17) και Ένις (16) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών. Μπορτολάνι και Σοκολόφσκι και 21 και 18 αντίστοιχα ηγήθηκαν επιθετικά της Τρεβίζο.

Η Μανρέσα βρέθηκε στο +4 (80-84) με 2’45’’ για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα περίμενε. Στο χρόνο που απέμεινε για το τέλος του αγώνα δεν ευστόχησε ξανά, η Νταρουσάφακα έκανε ένα 9-0 και έφτασε στη νίκη με το τελικό 89-84. Ο Νέιθαν Μπουθ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 36’30’’ και οι Κοπέν, Πινέιρο που πρόσθεσαν από 20 (είχαν και από επτά ριμπάουντ με τον πρώτο να μοιράζει και έξι ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Τούρκους.

Όμιλος Κ

Ως το τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα όμως άλλαξαν. Η Οστάνδη έκανε ένα επιμέρους 27-12 και έφτασε τελικά εύκολα στη νίκη επί της Ουνικάχα Μάλαγα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λιβάι Ράντολφ, ο οποίος σταμάτησε στους 35 πόντους. Ο Φράνσις Αλόνσο με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ισπανών, για τους οποίους ο Αλμπέρτο Ντίαθ είχε τρεις πόντους, αλλά και 11 ασίστ.

Οστάνδη-Ουνικάχα Μάλαγα 86-68

1.Ουνικάχα Μάλαγα 2-2

2.Κλουζ Ναπόκα 2-1